Chiar dacă au făcut o mare risipă de energie în disputa cu vicecampioana țării, șteienii au trebuit să se recunoască învinși într-o partidă care, prin realizările jucătorilor, a adus aminte de frumoasele confruntări de altă dată de la Ștei, când voleiul era prezent pe harta națională la cel mai înalt nivel.

În cadrul Diviziei Cadeți Masculin, Seria E, derby-ul s-a jucat la Ștei între două echipe, CSȘ „Avram Iancu” Ștei și CSȘ Lapi Dej, care, până la ora meciului, au înregistrat doar victorii, dar mai ales fără set pierdut. Din această serie mai fac parte, alături de primele două clasate, echipele CSȘ Zalău, LPS Bihorul Oradea și ACS Provolei Oradea. Susținuți de o frenetică galerie, printre care am remarcat și prezența consilierului județean Dorin Boca, mare iubitor, dar și susținător a sportului în Depresiunea Beiușului, șteienii au intrat pe teren hotărâți să producă surpriza, însă, în ciuda unei evoluții bune, oaspeții s-au dovedit a fi o garnitură foarte bine pusă la punct în toate compartimentele. Din start, vicecampionii țării, la această categorie de vârstă, s-au instalat la conducere, 5-8, 8-13, iar la scorul de 14-15 „decarul” oaspeților, Claudiu Uriah, a reușit o serie de șase servicii extraordinare, mărind diferența, 14-21. Șteienii au reușit să revină în joc, însă nu au produs surpriza, setul fiind adjudecat de dejeni, 22-25. După neșansa din finalul primului set, șteienii au acuzat șocul, iar diferența în setul doi s-a mărit vizibil, 6-8, 11-16, pentru ca pe final să consemnăm 16-25. Se părea că setul trei va fi la discreția vizitatorilor după un start bun, 2-6, însă la rampă a ieșit șteianul Iulius Indrei, care tocmai în ziua meciului și-a aniversat ziua de naștere, împlinind 14 ani, care și-a făcut singur u cadou datorită celor șapte servicii formidabile, iar tabela de marcaj s-a modificat în favoarea gazdelor, 9-6. Diferența s-a mai menținut puțin, din păcate, 11-8, după care egalitatea s-a consemnat la 13. Din acest moment, încet, dar sigur, dejenii au revenit la cârma jocului, câștigând cu 20-25. La final, publicul șteian, bun cunoscător al fenomenului voleilbalistic, a răsplătit cu aplauze îndelungate cele două echipe, fiind convinși că, în ciuda acestui eșec, aniticipat, de altfel, echipa șteiană va termina seria pe locul doi, fapt ce îi va conferi accederea în faza semifinală a grupelor pe țară.

CSȘ „Avram Iancu” Ștei: Denis Cocoș, Andrei Ille, Adrian Terebenț, Alex Todor, Albert Agud, Iulius Indrei, Alex Țigan, Rareș Bala, David Palfy, Alex Avram.

Antrenor: Prof. Sebastian Indrei.

CSȘ Lapi Dej: V. Bogdan, A. Schubert, A. Balog, E. Mureșan, S. Codorean, Ș. Stinea, M. Pop, M. Jirei, C. Uriah, L. Martonos, D. Oprea, C. Cătinean.

Antrenor: Prof. Victor Lazăr.

Arbitri: Roxana Calance, principal, Rorbert Costea, secund, ambii din Deva; Andreea Balogh, scorer, din Oradea.

Asistența medicală: Dr. Daciana Baic.

Director de concurs: Alin Țigan.