Gazon: bun

Marcatori: E. Nica 33, Ad. Voicu 39, Teuţ 65 / Codoban 72 penalty

Daco-Getica: Dr. Balauru – Călinţaru (cpt.), Motroc, Cotigă, Buştea, Acolatse, E. Nica, D. Cîrjan (78 Mârzea), Muşat, Teuţ, Ad. Voicu. Rezerve neutilizate: Botaş - Val. Dima, Carabela, Petriş, M. Grigore, Vl. Georgescu. Antrenor: Marius Baciu.

Luceafărul: Moga – Fl. Drăgan (46 C. Roşu), Cr. Oros (cpt.), Al. Băican, Moihedja – P. Mitrică, Chiorean, Codoban, Al. Dulca (73 G. Paraschiv) – C. Ţîră, Luduşan (55 V. Pop). Rezerve neutilizate: Moroz - Gunie, P. Peter, Sg. Pop. Antrenor: Cristian Lupuţ.

Arbitri: Ovidiu Petru Oprea (Ploieşti) – la centru; Florian Alexandru Vişan şi Daniel Vlase (ambii din Galaţi) - asistenţi.

Observatori FRF: Vasile Bratu (Slobozia) şi Dorinel Dincă (Călăraşi).

Prestaţie modestă şi rezultat pe măsură pentru Luceafărul Oradea într-o deplasare lungă împotriva unui adversar care părea abordabil. Pe teren, însă, Daco-Getica a profitat de slăbiciunile orădenilor şi a obţinut o victorie clară, scor 3-1, conturată încă din prima repriză.

Până ca gazdele să marcheze, portarul Moga s-a opus şuturilor expediate din interiorul careului de Voicu (9) şi Nica (29), iar Codoban (31) a tras puţin pe lângă de la 18 metri. Defensiva orădeană a cedat prima dată în minutul 33, când Nica a finalizat cu capul din 8 metri mingea centrată de Călinţaru (1-0). În faţa unui adversar fără reacţie a ieşit în evidenţă şi golgeterul ligii secunde, Ad. Voicu (39), care l-a surprins pe portarul advers cu un şut de la 25 de metri, sub transversală (2-0). Înainte de pauză, acelaşi jucător a depăşit cu uşurinţă fundaşii adverşi, dar Moga s-a opus golului.

Portarul oaspeţilor nu a mai avut ce face, însă, la şutul lui Teuţ (65, 3-0). Pe fondul relaxării "daco-geţilor", Luceafărul a început să joace în jumătatea adversă şi Codoban (72) a redus diferenţa dintr-o lovitură de la 11 metri obţinută de C. Ţîră. Ultimul a avut şi el ocazia de a marca, dar a lovit bara din 8 metri.

Una peste alta, evoluţie sub aşteptări a Luceafărului, care prin jocul rezultatelor rămâne chiar deasupra zonei retrogradabile. Sâmbătă, echipa orădeană are acasă un nou meci dificil cu Metaloglobus Bucureşti, în care are mare nevoie de puncte.