Etapa a doua din cadrul celui mai puternic campionat judeţean de fotbal nu a consemnat vreo mare supriză. În meciul etapei, cel dintre Bihorul Beiuş şi CS Oşorhei, echipa din Depresiune s-a impus la limită după un gol marcat de către Cristian Copil, în minutul 86.

Pe terenul de la Universitate, CAO nu a avut vreo emoţie în confruntarea cu formaţia studenţilor orădeni în faţa căreia alb-verzii s-au impus cu scorul de 4-1 după ce încă de la pauză partida era practic tranşată, scorul fiind 3-0.

Una dintre cele 4 echipe cu maximum de puncte după primele două etape este şi Unirea Valea lui Mihai, formaţie care a dispus cu scorul de 1-0 de echipa Olimpia Salonta. Mai mult, Unirea nu doar că are maximum de puncte dar acestea au fost obţinute fără a încasa vreun gol în primele două runde ale campionatului.

CSO Ştei a reuşit să se reabiliteze după eşecul suferit în prima etapă învingând categoric, scor 6-1, o formaţie nou-promovată aşa cum este AS Olcea al cărei impact cu Liga a 4-a este, deocamdată, extrem de dur.

Retrogradată sportiv la finele ediţiei trecute de campionat dar reprimită în competiţie pentru a avea numărul necesar de formaţi în eşalonul al 4-lea, Izvorul Cociuba Mare nu reuşeşte, deocamdată, să se ridice la nivelul competitoarelor câtă vreme pentru a doua partidă la rând încasează o corecţie severă. De această dată Victoria Avram Iancu a „secat” Izvorul cu scorul de 4-0.

Transilvania Academy, o formaţie care mizează mult pe tinereţe, s-a poticnit în runda a doua câtă vreme a reuşit doar o remiză la Cheresig, cu Voinţa.

În schimb Crişul Aleşd nu a avut emoţii în duelul de acasă cu CS Vadu Crişului chiar dacă la pauză scorul era egal, 1-1.

Oarecum suprinzător a fost rezultatul de la Tileagd acolo unde Foresta a reuşit doar o remiză, şi aceea obţinută în prelungirile partidei cu CSC Hidişelu de Sus.

Rezultatele etapei a doua din Liga a 4-a:

FC Universitatea Oradea – Club Atletic Oradea 1-4 (0-3)

Au marcat: Darius Sfîrlea 87 / Sergiu Ciocan 1, Sebastian Zádori 28, 70, Daniel Lăsconi 42

CS Bihorul Beiuș – CS Oşorhei 3-2 (2-1)

Au marcat: Ricardo Bartha 8, Florin Pop 31, Cristian Copil 86 / Andrei Ferik 22, Andrei Șumălan 90+2

Unirea Valea lui Mihai – Olimpia Salonta 1-0 (1-0)

A marcat: Roland Crișan 38

CSO Ştei – AS Olcea 6-1 (1-0)

Au marcat: Andrei Grosu 29, 60, Lucian Junc 48, Alexandru Raț 65, Robert Pădureanu 85, Ionuț Oncică 90 / Claudiu Birta 83

Izvorul Cociuba Mare – Victoria Avram Iancu 0-4 (0-4)

Au marcat: Felix Kocsis 1, 16, Ionuț Rad 36, 40

Voinţa Cheresig – ACS Transilvania Academy 2-2 (0-1)

Au marcat: Sebastian Suciu 66, Florin Irimia 90+1 / Andrei Catana 19, Nicolae Goilean 86

Crişul Aleşd – CS Vadu Crișului 4-1 (1-1)

Au marcat: Rareș Burlău 26, Cristian Gubics 75, 86, Cristian Marușca 88 / Ciprian Popa 19

Foresta Tileagd – CSC Hidişelu de Sus 2-2 (0-1)

16. Cociuba Mare  2        0        0        2        0-13   0

Etapa viitoare (7-8 septembrie): sâmbătă, FC Universitatea Oradea – Izvorul Cociuba Mare, Club Atletic Oradea – Voința Cheresig (teren Paleu), ACS Transilvania Academy – Crișul Aleșd, CS Oșorhei – Unirea Valea lui Mihai (teren Alparea), Olimpia Salonta – CSO Ștei, toate de la ora 11:00; duminică, CS Vadu Crișului – Foresta Tileagd, CSC Hidișelu de Sus – CS Bihorul Beiuș, AS Olcea – Victoria Avram Iancu, toate de la ora 17:00.