Etapa 19 din Liga a IV-a nu a fost lipsită de rezultate surprinzătoare. * Crişul Sântandrei a mai făcut un pas greşit pe teren propriu, cu CSO Ştei, ajungând la zece puncte de prima clasată. Pe locul 2 a trecut, la golaveraj, Universitatea Oradea, după o repriză secundă de excepţie în fieful Viitorului Borş, echipa orădeană având un parcurs perfect în această primăvară. * O repriză, CS Săcueni a lăsat impresia că poate emite pretenţii în faţa lui CSC Sânmartin, dar după pauză liderul a profitat din plin de erorile din defensiva adversarei şi s-a impus lejer. * Condusă în debutului partidei, Crişul Aleşd a dat lovitura la Valea lui Mihai şi a săltat din zona retrogradabilă. * Învinsă categoric de "vecina" CS Mădăras, CSM Olimpia Salonta a coborât pe penultimul loc, retrogradabil! * În degringoladă este şi CS Bihorul Beiuş, răpusă chiar acasă de CS Diosig, cu un gol pe final. * Aproape de un succes extern a fost CS Oşorhei, care s-a văzut egalată în minutul 90 de CSC Dacia Gepiu. * Ultima clasată, Biharea Vaşcău, a  fost o pradă uşoară şi pentru Unirea Livada, care a realizat scorul rundei.

Crişul Sântandrei – CSO Ştei 1-1

Marcatori: R. Giura 65 (11 m) / C. Lazea 30

Viitorul Borş – FC Universitatea Oradea 1-5

Marcatori: R. Gergely 75 / Ferik 61 (11 m), Cr. Jurcuţ 70 autogol, Suwan 72 şi 87, M. Pop 78

CS Bihorul Beiuş – CS Diosig 0-1

Marcator: Cr. Ţîrlea 84

CSC Dacia Gepiu – CS Oşorhei 2-2

Marcatori: Agud 29, C. Şerb 90 / P. Suciu 33, Vaida 83

CS Mădăras – CSM Olimpia Salonta 5-1

Marcatori: Al. Lezeu 1, R. Puşcaş 39, V. Petricău 49, 77, P. Pereţ 85 / Sg. Ciocan 19 (11 m)

CS Săcueni – CSC Sînmartin 0-5

Marcatori: Ov. Popa 40, 72, M. Trip 53, Fitero 74, 87

Unirea Livada – Biharea Vaşcău 7-0

Marcatori: D. Lele (2), Micaş (3), Copos (2)

Unirea Valea lui Mihai – Crişul Aleşd 1-3

Marcatori: Iles 10 / Sg. Pop 22, 37, Mîndrilă 55

CLASAMENT SENIORI

1. CSC Sânmartin             18      15      2        1        59-14 47

----------------------------------------------------------------------------------

2. Universitatea Oradea    18      11      4        3        42-17 37

3. Crişul Sântandrei           18      11      4        3        29-18 37

4. CS Diosig                       18      11      1        6        37-31 34

5. Unirea Livada                 18      9        3        6        39-22 30

6. Dacia Gepiu                    18      9        3        6        44-32 30

7. Bihorul Beiuș                   18      9        3        6        28-26 30

8. Viitorul Borş                     18      8        2        8        36-26 26

9. CSO Ştei                          18      7        4        7        27-24 25

16. Biharea Vaşcău              18      2        1        15      22-88 7

Etapa viitoare (14-15 aprilie): CSO Ştei - Unirea Livada; FC Universitatea Oradea - CSC Crişul Sântandrei; Crişul Aleşd - Viitorul Borş; CS Diosig - CS Unirea Valea lui Mihai; Club Sportiv Oşorhei - CS Bihorul Beiuş; CSM Olimpia Salonta - CSC Dacia Gepiu; CSC Sânmartin - CS Mădăras; Biharea Vaşcău - CS Săcueni.