O disciplină cu mare tradiție în orașul Ștei, voleiul, este din nou prezent pe harta sportului național datorită performanței excelente obținută, pentru a doua oară consecutiv, de voleibalistele de la Școala Gimnazială „Miron Pompiliu” Ștei, care s-au calificat la faza națională a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar.

Echipa de volei fete a Școlii Gimnaziale „Miron Pompiliu” Ștei și-a câștigat dreptul de a participa la faza regională nord-vest, datorită faptului că a devenit și în acest an campioana județului nostru. Orașul Șimleu Silvaniei a fost, recent, capitala regiunii nord-vest a voleiului juvenil organizând turneul de calificare pentru faza națională unde au participat campioanele județelor Bihor, Maramureș, Sălaj, Bistrița, Satu Mare, care, la finalul competiției, s-au clasat în această ordine. Bihorencele au făcut parte din grupa B, unde au întâlnit doar echipa județului Sălaj pe care a învins-o cu scorul de 2-0 (25-7; 25-9). În finala mare reprezentanta județului nostru a întâlnit câștigătoarea grupei A, campioana Maramureșului pe care a învins-o cu scorul de 2-0 (25-12; 25-15). Pe lângă locul unu ocupat, șteiencele au fost pe podium și datorită voleibalistelor Mălina Creț, care a fost desemnată trăgătoarea competiției, iar Diana Micula, fiind, categoric, cea mai bună coordonatoare. Antrenoarea bihorencelor, prof. Raluca Jude, a avut la dispoziție următorul lot: Larisa Cuc - căpitan de echipă, Anamaria Mândru, Antonia Țurcaș, Daria Carțiș, Alexia Bota, Mălina Creț, Diana Micula, Oana Tomșe, Bianca Fundiur, Raluca Vuluga. „Mă bucur că am avut ocazia să ajungem în acest oraș vechi și frumos, cu o istorie bogată și cu o tradiție în volei, care ne-a surprins în mod plăcut. Competiția a fost bine organizată, tratată cu seriozitate și profesionalism, fapt pentru care oraganizatorii merită felicitări. Pe această cale vreau să mulțumesc echipei mele care a dat tot ce e mai bun pentru a câștiga, aducându-ne o mare bucurie, dar, totodată, și o mare responsabilitate. Suntem datori celorlalte echipe, dar și orașului nostru, să reprezentăm onorabil regiunea nord-vest la faza finală, unde vom lupta cu toată forța pentru a câștiga”, a spus prof. Raluca Jude, antrenoarea șteiencelor. Finala Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar, la volei gimnazial, se va desfășura la Complexul Olimpic „Sydney 2000” din Izvorani, comuna Ciolpani, județul Ilfov, în perioada 22-25 mai, unde echipa Școlii Gimnaziale „Miron Pompiliu” Ștei va participa pentru a doua oară consecutiv.