Desfăşurat sub patronajul Majestăţii Sale, Prinţesa Thailandei, concursul de alergare „Inspire Run Ride” a adunat la start aproximativ 10.000 de concurenţi. Dintre aceştia, atleta orădeană Simona Kadas a izbutit să se claseze pe locul al doilea la competiţia din localitatea Pattaya cu toate că aceasta s-a desfăşurat la ora 05.00, o oră foarte matinală.

În ciuda condiţiilor total nefavorabile (ploaie torenţială însoţită de vânt) şi a traseului extrem de dificil, atleta orădeană Simona Kadas a izbutit să se claseze pe locul al doilea dintr-un total de 10.000 de concurenţi. Performanţa este cu atât mai importantă cu cât ea a venit în condiţiile în care participanţii au fost nevoiţi să alerge la o oră total neobişnuită pentru astfel de evenimente. Şi pentru că este o persoană populară în rândul supuşilor, prinţesa nu s-a dat la o parte în a participa la concurs, chiar dacă a fost însoţită în permanenţă de către gărzile ei de corp. Realizarea Simonei vine după o perioadă mai lungă în care atleta s-a dedicat politicii. Ea a stat departe de sport, fiind implicată în campania electorală pentru alegerile parlamentare. „Mă bucur pentru acest rezultat, care spune că am început noul an cu dreptul. A fost o cursă specială, pe o vreme ploioasă, cu vânt şi un traseu ieșit din comun. A fost o deosebită plăcere să alerg împreună cu Majestatea Sa, Prințesa Thailandei. M-a impresionat foarte mult numărul mare de participanți la o oră atât de neobișnuită. La noi, din păcate, dacă plouă, nu vine nimeni la un concurs de alergare", a declarat Simona Kadas care a fost însoţită de către soţul şi antrenorul ei, Karol Kadas.