România merge cu 26 de sportivi la Vancouver!
După şedinţa de ieri a Comitetului Olimpic şi Sportiv Român, s-a aprobat componenţa delegaţiei României care se va deplasa la Jocurile Olimpice de iarnă de la Vancouver. Până acum au obţinut calificarea la competiţia din Canada 26 de sportivi din ţara noastră. Întrecerile se vor desfăşura între 12 şi 28 februarie, la 86 de probe din 15 sporturi, şi vor reuni la start competitori din 36 de ţări.
Lotul României are reprezentanţi la doar şase discipline (biatlon, schi alpin, schi fond, bob şi sanie). La ediţia precedentă, de la Torino 2006, delegaţia tricoloră a numărat 25 de competitori la opt genuri de sport. Faţă de JO din Italia nu vom avea sportivi înscrişi în concurs la patinaj viteză şi short-track.
Biatlon: Reka Ferencz, Mihaela Sabina Purdea, Dana Elena Plotogea, Eva Tofalvi şi Alexandra Raluca Stoian;
Schi Alpin: Edit Mikloş, Ioan Gabriel Nan, Dragoş Staicu;
Schi fond: Monika Gyorgy, Petrică Hogiu, Paul Constantin Pepene;
Bob: Ioan Dănuţ Dovalciuc, Florin Crăciun, Nicolae Istrate, Ionuţ Andrei, Alina Savin, Carmen Radenovic;
Sanie: Andrei Anghel, Cosmin Chetroiu, Paul Ifrim, Raluca Stramaturaru, Violeta Stramaturaru, Mihaela Chiraş, Valentin Creţu, Ionuţ Ţăran;
Patinaj artistic: Zoltan Kelemen.
Delegaţia României poate înregistra o creştere a numărului de participanţi, deoarece unii sportivi români se află încă în cursa de calificare pentru Jocurile Olimpice de la Vancouver, calificări care se vor încheia la 28 ianuarie.
Jocurile Olimpice de Iarnă din 2010 va fi a treia olimpiadă găzduită de Canada. În trecut, Canada a fost casa Olimpiadei de Vară din 1976 din Montreal şi Olimpiadei de Iarnă din 1988, de la Calgary.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.