Concursul internațional de box intitulat Centura Transilvaniei s-a desfășurat recent la Cluj-Napoca. În cadrul acestei competiții, la care au fost prezenți 75 de tineri pugiliști de la 15 cluburi din 4 țări, reprezentanții Basti Box Salonta au obținut trei clasări pe podium.

Afalt într-o formă sportivă deosebită, Szucs Istvan s-a impus în cadrul categoriei juniori 70 kg, întorcându-se la Salonta cu Centura Transilvaniei. Al doilea rezultat ca importanță i-a aparținut lui Darius Stegari, acesta cucerind medalia de argint a categoriei cadeți 46 kg. În final, ultima clasare pe podium a fost reușită de Florian Haita, al treilea în cadrul categoriei cadeți 42 kg. Maestrul Ioan Forian a fost cel care i-a însoțit pe tinerii pugiliști la concursul care s-a desfășurat în sala de sport a LPS Cluj-Napoca. Ajunsă la cea de-a 8-a ediție, Centura Transilvaniei a adunat la start sportivi din țări precum Slovacia, Ungaria, Republica Moldova și, evident, România. De menționat că în cadrul acestei întreceri s-a aflat, în calitate de arbitru, și salontanul Raul Bara (arbitru național).