Mai greu decât se preconiza Stadion: Tileagd Gazon: bun Spectatori: aproximativ 200 Marcatori: Ov. Ghilea 45+2, Ţârlea 90+4 Remarcaţi: Bulz, Iabloszki / Hora, Galea, Ţârlea Cartonaşe galbene: Gomboş 45 / Todea 59 FC Bihor-Tileagd: Sălăjan - Herman, Bulz, Gomboş, Tot - Nan, Magda (64 Tripe), Boka, I. Avram (85 C. Siminic) - Varga (cpt.), Iabloszki. Rezerve neutilizate: C. Mladin - S. Mladin, Gug, Iancu, Mociar. Antrenor: Viorel Abrudan. Lotus: Szabo - Hora, Iova, Avram - Galea, Todea (cpt., 59 Codoban), Ov. Ghilea (62 Letan), Fărcuţa, Jude (80 Anton) - Pup - Popuţa (46 Ţârlea). Rezerve neutilizate: Goia - Luca, Pavel. Antrenor: Lucian Ciocan. Arbitri: Răzvan Cadar - la centru, Mircea Toderici, Sorin Rotaru - asistenţi, toţi din Arad. Duelul din faza a treia a Cupei României, care a opus o reprezentantă a Diviziei D (FC Bihor-Tileagd) uneia din Liga a III-a (Lotus Felix) a fost mai echilibrat decât se preconiza. Gazdele au jucat cu ambiţie şi atâta timp cât le-au ţinut puterile au lăsat impresia că ar putea încurca socotelile adversarului. Preocupaţi mai mult de jocul din campionat cu CF Bihorul Beiuş, oaspeţii au mizat din start pe o formulă în care s-au regăsit doar doi titulari obişnuiţi (Pup şi Iova). Până la urmă, Lotus a avut câştig de cauză cu 2-0, golurile fiind marcate în minutele de prelungiri ale fiecărei reprize. Prima repriză a fost de-a dreptul plictisitoare. Noroc cu acordurile tarafului de lăutari, prezent ca întotdeauna la stadion, care au mai animat atmosfera. Puţinele ocazii notabile au rezultat în urma unor faze fixe. După ce Herman a şutat puţin pe lângă vinclu de la 22 de metri, coechipierul său Boka a trimis peste transversală dintr-o lovitură liberă de la aproximativ aceeaşi distanţă. La poarta cealaltă, Galea (39) a avut o execuţie similară din marginea careului mare. Când toată lumea aştepta încheierea primei părţi, a căzut şi golul. Galea a aruncat o minge în careul gazdelor şi Ov. Ghilea (45+2) a reluat cu capul pe centrul porţii şi l-a surprins pe Sălăjan (0-1). După marcarea golului era de aşteptat ca jucătorii Lotusului să se descătuşeze şi să mai marcheze de câteva ori. Mai ales că tilegdanii, care efectuaseră doar patru antrenamente înaintea începerii sezonului, veneau şi după un meci de campionat solicitant, disputat duminică, la Nucet. Oaspeţii au părut, mai degrabă preocupaţi de conservarea avantajului, decât de majorarea acestuia. Planurile lor puteau fi date peste cap în minutul 61, când Boka l-a găsit excelent pe Iabloszki şi acesta a şutut cu efect de la 18 metri, dar bara l-a salvat pe Szabo, ieşit aiurea dintre buturi. Sesizând că jocul "rezervelor" nu funcţiona aşa cum şi-ar fi dorit, antrenorul Lucian Ciocan a apelat la câteva dintre piesele de bază. Dacă după pauză l-a trimis în teren pe vitezistul Ţârlea, pe parcursul reprizei secunde au mai intrat Codoban, Letan şi Anton. Aceştia au dat un plus de consistenţă jocului, dar asta şi pe fondul lipsei de pregătire fizică a fotbaliştilor gazdă. Ţârlea (65) ar fi putut încheia conturile, dar pătrunderea sa a fost încheiată cu un şut respins în faţă de Sălăjan. Ceva mai târziu, Tripe, nemarcat, a produs emoţii celor de la Lotus, dar a reluat imprecis cu capul. FC Bihor-Tileagd n-a mai avut forţa să conteze în atac şi finalul a aparţinut oaspeţilor. Fărcuţa (90+2) şi Codoban (90+3) s-au jucat cu ocaziile, dar Ţârlea (90+4) a fost mai hotărât şi, după ce a driblat tot ce a întâlnit în cale, a scuturat plasa cu un şut puternic, la colţ, stabilind scorul final (0-2). Lotus va disputa următorul joc din competiţia KO, pe 29 august, de la ora 17.30, în compania unui adversar încă nedesemnat. Text foto 5-1: Ovidiu Ghilea (nr. 2) a deschis drumul Lotusului spre faza următoare a competiţiei KO 5-2: Lăutarii au fost şi de această dată la datorie 5-3: Condiţia fizică i-a trădat pe jucătorii tilegdani