Am părăsit onorabil Cupa UEFA Au marcat: Dănciulescu `29, `74 (p.), Iordache `59 / Parfionov `86 (p.) Pentru încă un an, fotbalul românesc va absenta din primăvara europeană. Dar dacă în anii trecuţi absenţa echipelor româneşti se datora unor eliminări adeseori ruşinoase, de data aceasta am căzut de pe un cal frumos, atât Dinamo, cât şi Steaua părăsind Cupa UEFA cu fruntea sus. Începând jocul cu un handicap de patru goluri, Dinamo era creditată cu puţine şanse de calificare. Însă "câinii roşii" au început foarte bine meciul şi, cu toate că au rămas destul de repede fără fundaşul central Burcă şi fără căpitanul Florentin Petre, dinamoviştii au controlat prima repriză, golul lui Dănciulescu venind absolut firesc. A urmat o repriză secundă incredibilă, elevii lui Andone atacând în valuri poarta moscovită, reuşind, în minutul 74, ceea ce prea puţini credeau: să conducă pe Spartak cu 3-0, mai lipsind un gol pentru ca să se egaleze rezultatul din tur. A fost foarte aproape Marica să aducă fericirea în tabăra dinamovistă, dar puştiul a plătit tribut lipsei de experienţă, ratând o ocazie imensă. Finalul ar fi putut să aducă golul mult aşteptat, dar o gafă incredibilă a lui Bărcăuan, care a pierdut mingea la centrul terenului, în postură de ultim apărător, dublată de una şi mai mare a lui Semeghin le-a adus ruşilor un penalty, transformat de Parfionov şi astfel s-au risipit speranţele dinamoviştilor. Dinamo părăseşte competiţiile europene, dar, spre deosebire de ultimii ani, o face cu demnitate, în aplauzele suporterilor. FC Liverpool - Steaua Bucureşti 1-0 (0-0) A marcat: Kewell `49 Şi Steaua a fost aproape de a elimina un nume greu al fotbalului european, dar ratările lui Claudiu Răducanu şi Boştină, precum şi "miopia" centralului Meyer (un nume care începe să trezească fiori suporterilor români), care n-a văzut faultul comis de Biscan, au privat formaţia militară de o performanţă ce ar fi meritat-o cu prisosinţă. Steliştii au jucat agresiv în apărare, împingându-şi linia defensivă la 30-40 m de poartă, iar atacul s-a bazat pe lansările spre Răducanu. Acesta a ratat o ocazie imensă în chiar min. 3, la fel şi Boştină, astfel că Steaua ar fi putut merge la cabine cu un avantaj de cel puţin un gol. Al doilea mitan a început cu un forcing al "cormoranilor", materializat de golul lui Kewell, la una dintre puţinele greşeli ale defensivei conduse magistral de Rădoi. Finalul meciului i-a găsit pe stelişti în atac, dar schimbările cu tentă ofensivă ale lui Piţurcă au venit prea târziu, iar Steaua a trecut pe lângă o mare reuşită, pe care şi-ar fi putut-o apropia cu un dram în plus de îndrâzneală şi de noroc.