Echipa naţională a Australiei s-a calificat, ieri, la Cupa Mondială din 2006, după ce a învins, pe teren propriu, cu scorul de 4-2, la loviturile de departajare, reprezentativa Uruguayului, în manşa secundă a barajului Oceania/America de Sud. La finalul celor 120 de minute, australienii conduceau cu 1-0, prin golul marcat de Bresciano, în minutul 35, egalând situaţia generală, după înfrângerea cu acelaşi scor suferită în tur. La loviturile de departajare au marcat pentru australieni Kewell, Neill, Vidmar şi Aloisi, iar pentru uruguayeni Varela şi Estoyanoff. De la australieni a ratat Viduka, iar de la uruguayeni D. Rodriguez şi Zalayeta. Din lotul Australiei pentru dubla întâlnire cu Uruguayul a făcut parte şi fundaşul formaţiei FC Naţional, Michael Twaithe, care a privit însă meciul din tribună.