Debut cu stângul, dar promiţător pentru handbalişti Lignitul: Albici, Bichir, A.Rădulescu - portari; Apolzan 4, Andrieş, Clenciu 4, Enache 4, Eremia, Filip 9, Ilieş 3, Panait, Mazilu 6, Radu 1, P. Rădulescu. Antrenor: Liviu Andrieş. CSM Leonardo: Andrei, Vlăduţ - portari; Colesnic 6, Bernicu, Pancler, Mateaş 1, Liberţ 4, Niţă 1, Apostol 1, Munea 8, Boescu, Roman 4, Simeria, Şandru 3. Antrenori: Adrian Ştot, Adrian Rus Arbitri: Viorel Dobre (Bucureşti), Octavian Fânaţă(Arad). Revenită în Liga Naţională după o pauză de patru ani, echipa orădeană de handbal CSM Leonardo, a fost învinsă în primul ei joc, disputat pe terenul formaţiei Pandurii Târgu Jiu. Elevii antrenorului Adrian Ştot au avut însă o comportare onorabilă, reuşind să dea o replică neaşteptat de bună localnicilor. După un debut echilibrat, Pandurii a trecut la cârma jocului, intrând cu un avantaj de două goluri la cabine, şi din cauza unei greşeli a jucătorilor orădeni. La scorul de 13-12, oaspeţii au avut posesia balonului, dar cu 30 de secunde înainte de încheierea primei reprize, o pasă neglijentă i-a pus pe contraatac pe jucătorii gazdă care au înscris. Astfel, în loc de 13-13, tabela arăta la pauză 14-12. În mitanul secund, cele două echipe au mers cap la cap, gazdele nereuşind să se distanţeze la o diferenţă mai mare de trei goluri. În minutul 44, orădenii au reuşit să egaleze scorul la 20-20, însă, pe final, lipsa de experienţă şi ratarea a 2-3 ocazii de gol au făcut ca gazdele să se impună în final. Antrenorul Adrian Ştot s-a declarat mulţumit de jocul echipei, considerând că lipsa de experienţă a jucătorilor săi a făcut diferenţa în acest joc. ?Am pierdut o şansă mare de a debuta cu un rezultat fără înfrângere în prima ligă. Partida a demonstrat, însă, că nu stăm chiar aşa de rău precum ne-am aşteptat, iar cu cele două ?plombe? pe care dorim să le efectuăm prin aducerea celor doi jucători sârbi va putea fi îndeplinit obiectivul?, ne-a declarat Petruţ Drăgan, directorul CSM. Diriguitorul clubului orădean ne-a relatat şi un fapt mai puţin obişnuit şi anume, la scorul de 21-20 pentru gazde, tabela electronică s-a ?defectat? în mod neaşteptat, iar după o întrerupere de 3-4 minute, suficientă pentru ca jucătorii orădeni să-şi piardă elanul, partida s-a reluat cu cronometraj manual. Fără a pune la îndoială corectitudinea persoanelor aflate la masa oficială, acest ?incident? pare să fi contribuit şi el la înfrângerea CSM Leonardo. Rezultatele consemnate în prima rundă: Steaua Bucureşti - HC Minaur Baia Mare 34-28 (17-14) Romvag Caracal - UCM Reşiţa 31-34 (17-11) HCM Constanţa-Armătura Cluj-Napoca 46-18 (23-10) Politehnica Iaşi-Poli Izometal Timişoara 25-28 (14-12) Uztel Ploieşti-Dinamo Braşov 28-25 (13-12) Partida CSM Medgidia - Dinamo Baumit Bucureşti se va juca miercuri, 14 septembrie, de la ora 17.00. Etapa viitoare (duminică, 18 septembrie, ora 11.00): UCM Reşiţa - CSM Leonardo Oradea, Dinamo Braşov - Lignitul Pandurii Târgu Jiu, Poli Izometal Timişoara - Uztel Ploieşti, Agronomia Cluj-Napoca - Poli Iaşi, Minaur Baia Mare - HCM Constanţa, Dinamo - Steaua, Romvag Caracal - CSM Medgidia.