O delegaţie a Facultăţii de Istorie, Geografie şi Relaţii Internaţionale din cadrul Universităţii din Oradea va participa, la sfârşitul acestei săptămâni, la o conferinţă internaţională organizata la Charleroi, Belgia. Din delegaţia orădeană, care va susţine lucrări la conferinţă, vor face parte atât cadre didactice ale Facultăţii de Istorie, Geografie şi Relaţii Internaţionale, între care îi amintim pe: Ioan Horga, Luminiţa Şoproni, Mircea Brie, Dorin Dolghi, Adrian Popoviciu, Alina Stoica, Constantin Ţoca, Mariana Buda, cât şi doctoranzi şi masteranzi, precum Florentina Chirodea, Lia Derecichei şi Diana Gal.
Titlurile zilei
-
Spitalul Clinic Județean de Urgență Bihor - O nouă prelevare de organe
Echipa medicală de la Spital Clinic Județean de Urgență Bihor - Oradea a realizat o prelevare de organe de la un pacient aflat în moarte cerebrală, a informat, marți, Agenția Națională de Transplant.
-
Biserica susține performanța - 50 de elevi de nota 10
În Duminica a treia după Pogorârea Sfântului Duh, Parohia Ortodoxă Română Oradea-Nufărul a găzduit cea de-a șasea ediție a proiectului „Biserica susține performanța”, inițiativă a Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei, desfășurată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei.
-
Valuri de Bucurie pentru Incluziune - Copiii au cântat pentru copii
Casa de Cultură „George Bologan” din Băile Felix a găzduit vineri, 19 iunie, concertul caritabil „Copiii cântă pentru copii – Valuri de Bucurie pentru Incluziune”, organizat de Școala de canto „Gioia Vox Art”, sub coordonarea profesoarei Cora Jecu Georgiana, în parteneriat cu Asociația Cătunul Verde.
-
Evaluarea Națională în Bihor pentru absolvenții clasei a VIII-a - Peste 4.400 elevi înscriși
În perioada 22-26 iunie se desfășoară probele scrise în cadrul Evaluării Naționale pentru absolvenții clasei a VIII-a, 2025-2026. La nivelul județului Bihor sunt constituite 41 de centre de examen și un centru de evaluare cu o subcomisie.
-
ITM Bihor. Campanie națională de informare - Hărțuirea la locul de muncă
Inspectoratul Teritorial de Muncă Bihor a trimis un comunicat de presă privind creșterea gradului de conștientizare și informare a angajatorilor, angajaților și altor părți interesate cu privire la hărțuirea pe criteriul de sex și hărțuirea morală la locul de muncă și promovarea principiului egalității de șanse și de tratament între femei și bărbați.
-
Echipa Universității din Oradea s-a clasat pe locul III - Concursul Ecotrophelia România 2026
Parcul Științific și Tehnologic Bihor a fost, joi 18 iunie 2026, locul de desfășurare al etapei naționale a concursului Ecotrophelia Europe.
Primii vizitatori sunt viitorii amfitrioni - 'Porţi deschise' pe şantierul Muzeului Ţării Crişurilor
Aurel Chiriac, directorul Muzeului Ţării Crişurilor, a organizat ieri o vizită de lucru pe şantierul noului sediu al Muzeului, de pe strada Armatei Române, la care a invitat muzeografi şi jurnalişti orădeni, dar şi pe Bocskei Laszlo, Episcopul romano-catolic de Oradea, pentru a vedea pe viu care este stadiul actual al lucrărilor, după aproximativ opt luni de la demararea lor, şi a evalua timpul real în care instituţia de cultură se va putea muta în casă nouă.
- 21 Octombrie 2009
- Citeste
Patru sute de maşini călcate de hoţi
- 21 Octombrie 2009
- Citeste
Elevii bihoreni şi-au desemnat noii lideri
Ieri, la Colegiul Tehnic "Dimitrie Leonida", a avut loc Adunarea Genarală a delegaţiilor unde a fost stabilit noua conducere a Consiliului Judeţean al Elevilor (CJE) şi cea a Consiliului Judeţean al Părinţilor. Întrunirea vine după ce săptămâna trecută a avut loc alegerea structurilor de conducere zonală a acestui consiliu în mai multe şcoli din judeţ şi Oradea.
- 21 Octombrie 2009
- Citeste
Agenda culturală
- 21 Octombrie 2009
- Citeste
Liceul "Ghibu" culege roadele "Toamnei baladelor"
Zilele trecute, la Palatul Copiilor şi Elevilor din Oradea a avut loc faza judeţeană a festivalului-concurs de interpretare şi creaţie muzicală "Toamna baladelor", la care au participat şi elevi de la Liceul Teoretic "Onisifor Ghibu".
- 21 Octombrie 2009
- Citeste
Conferinţa Naţională de Medicină de Urgenţă şi Salvări în Situaţii Speciale "Search and Rescue 2009"
Începând de azi şi până pe 25 octombrie, la Hotel Internaţional din Băile Felix se desfăşoară prima Conferinţă Naţională de Medicină de Urgenţă şi Salvări în Situaţii Speciale "Search and Rescue 2009" organizată de către Asociaţia SARTISS în parteneriat cu Serviciul Mobil de Urgenţă Reanimare şi Descarcerare Bihor, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă "Crişana" Bihor, Universitatea din Oradea - Facultatea de Medicină şi Farmacie, Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Oradea, Societatea de Medicină de Urgenţă şi Catastrofă din România, Fundaţia pentru SMURD, Consiliul Naţional Român de Resuscitare şi Serviciul Public Salvamont Salvaspeo Bihor.
- 21 Octombrie 2009
- Citeste
prima pagina
- 21 Octombrie 2009
- Citeste
Agenda universitară
- 20 Octombrie 2009
- Citeste
prima pagina
- 20 Octombrie 2009
- Citeste


