Râul Crișul Repede este mai curat mulțumită efortului depus de echipa Club de Scufundări Nautilus & Asociația Exploratorilor Mediului Subacvatic Nautilus, în colaborare cu angajații Administrației Bazinale de Apă Crișuri.

 

La începutul săptămânii acesteia, a avut loc debutul unei acțiuni civice inedite: scafandrii voluntari Nautilus au igienizat albia râului Crișul Repede. S-a acţionat pe un sector aflat în zona centrală a municipiului Oradea, greu accesibil, între Podul Intelectualilor și Podul Sf. Ladislau. Nu mai puţin de 30 de scafandri au muncit timp de patru ore pentru a igieniza apele. În acest timp, ei au scos din râu, spre surprinderea tuturor, 49 de anveolpe, doi metri cubi de deşeuri textile şi trei saltele. De asemenea, scafandrii au strâns materiale plastice, componente IT, materiale feroase, sticle şi produse de uz casnic. „În această dimineață de miercuri, 25 august (ieri-n.n.),  colegii noștri din cadrul Sistemului de Gospodărire a Apelor Bihor au ridicat selectiv toate aceste deșeuri și le-au direcționat către groapa ecologică”, se arată într-o comunicare a Apelor Române Crişuri.

Echipa Apele Române Crișuri mulțumește organizatorilor pentru inițiativă și pentru efortul depus și reamintește populației că responsabilitatea față de apă nu este doar a instituțiilor publice, a agenților economici sau a organizațiilor de mediu, ea este responsabilitatea noastră a tuturor!