După doi ani de blocaje birocrative absurde între instituții ale statului, lotul 3 al magistralei Cluj-Napoca – Oradea primește undă verde pentru zona critică a defileului. Constructorii au la dispoziție doar câteva luni pentru a îndeplini jaloanele renegociate cu UE.

BIHOR/CLUJ. O veste mult așteptată de navetiști și de industria transporturilor a venit, în sfârșit, la finalul lunii trecute: în data de 27 martie 2026 a fost emisă autorizația de construire pentru secțiunea de defileu dintre Vadu Crișului și Poieni. Aceasta era ultima piesă de puzzle lipsă pentru a permite intrarea utilajelor pe întreg lotul 3 (52,74 km), scrie Asociația Pro Infrastructura.

Absurdul birocratic: Statul versus Stat

Modernizarea căii ferate a fost ținută pe loc de un conflict intern între două entități guvernamentale. Timp de doi ani, CFR și Apele Române, sub supravegherea consultantului Egis, s-au contrazis cu privire la cotele de inundație la care trebuia proiectată linia.

Rezultatul? Un blocaj care s-a încheiat fără un compromis real, rămânând valabilă soluția propusă inițial de CFR. Nota de plată pentru această „ceartă” instituțională se traduce în timp prețios și bani pierduți din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).

 

Realitatea din teren: contrast între sectoare

În prezent, șantierul lotului 3 prezintă două fețe total diferite:

  • Sectorul Aleșd – Vadu Crișului (aprox. 15 km): Lucrările sunt avansate, fiind aproape gata pe un fir de circulație.
  • Zona Vadu Crișului – Poieni (Defileul Crișului Repede): Natura domină încă peisajul. Aici urmează etapa cea mai grea, care implică lucrări de consolidare extinse, un consum masiv de forță de muncă și un efort logistic uriaș.

În zona Negreni, imaginea este încă una a trecutului, cu șine și traverse vechi. Specialiștii estimează că segmentele ce necesită apărări de mal complexe nu vor fi finalizate în termenele PNRR, deși constructorul spaniol FCC încearcă să asigure continuitatea liniei. Semne mai bune vin dinspre Valea Drăganului – Poieni, unde a fost deja așternut substratul final, arată sursa citată.

 

August 2026: Pragul psihologic

Asocierea spaniolo-turcească FCC-Gülermak se confruntă acum cu o țintă renegociată extrem de ambițioasă. Până în august 2026, sistemul șină-traversă trebuie să fie montat pe cel puțin jumătate din lungimea lotului (aproximativ 26 km).

În condițiile în care, în martie 2026, CFR raporta un progres fizic de doar 19,7% pe întreg lotul, mobilizarea trebuie să fie totală. Până acum, constructorul s-a concentrat pe zonele „ușoare”, însă greul începe de-abia acum, în inima defileului.

Semnat pe 10 noiembrie 2022, acesta a fost primul contract adjudecat de pe întreaga magistrală Cluj-Oradea. Valoarea este de 2,11 miliarde lei (fără TVA), iar termenul 6 luni proiectare și 36 luni execuție.

Rămâne de văzut dacă „mobilizarea promisă” va fi suficientă pentru a recupera cei doi ani pierduți în birourile ministeriale din București.

Foto: Asociația Pro Infrastuctura/Facebook