Un proiect muzeal dedicat publicului adult, intitulat „Memorie și represiune: experiența comunismului în Bihor”, va avea loc sâmbătă, 20 iunie, în intervalul orar 10.00-11.30.

Activitatea se va desfășura la Secția Muzeul Orașului Oradea (Cetatea Oradea, Piața Mihai Viteazul nr. 39-41) și va fi susținută de muzeograful Cristina Pușcaș și bibliotecarul Cristian Negru.

Atelierul va reuni ghidajul tematic în cadrul expoziției permanente „Represiunea în Bihor”, vizionarea documentarului „Uitarea înseamnă o nouă condamnare. Lecția demnității. Ioan Brazdă” (20 minute), dar și discuții pe marginea propriilor experiențe din timpul regimului comunist.

Taxa de participare este de 10 lei/persoană. La atelier pot fi înscrise maximum 15 persoane.

Înscrierile se pot face la numărul de telefon 0771-741.331, de marți până duminică, în intervalul orar 10.00-18.00.