O nouă conexiune rutieră strategică devine funcțională în Zona Metropolitană Oradea. Începând de sâmbătă, 27 iunie 2026, de la ora 09:00, se deschide oficial circulația pe noul drum de legătură dintre comuna Paleu și centura Biharia (DJ767K). Șoseaua, cu o lungime de 3,1 kilometri, asigură accesul direct al localnicilor spre centura Biharia și, implicit, o legătură rapidă cu Autostrada A3 Transilvania.

Noul traseu pornește din zona Bazei Sportive din Paleu, continuă de-a lungul văii Cosmo și se intersectează cu centura Biharia printr-un sens giratoriu amenajat pe strada Viilor. Drumul are o lățime a carosabilului de șase metri, fiind configurat cu două benzi de circulație (câte una pe sens). Totodată, proiectul include o pistă de biciclete pe întreaga lungime a traseului.

 

Infrastructură modernizată din fonduri europene

Această investiție este parte integrantă dintr-un proiect mai amplu care vizează creșterea accesibilității rutiere în Zona Metropolitană Oradea. Alături de centura Biharia (DJ767J, 5,6 km) – dată în folosință anul trecut –, noua șosea completează un coridor metropolitan de aproape 9 kilometri. Întregul proiect a beneficiat de finanțare europeană prin Programul Regional Nord-Vest 2021–2027.

Lucrările au fost executate de asocierea de firme Dumexim și Consorzio Stabile EBG Group, valoarea totală a contractului ridicându-se la 10.269.714,70 lei (fără TVA).

 

Deschidere amânată din cauza problemelor de calitate

Deși darea în folosință era programată pentru începutul acestui an, traficul a fost blocat timp de câteva luni din motive de siguranță și conformitate. Reprezentanții Consiliului Județean Bihor au refuzat recepția inițială și au comandat o expertiză tehnică independentă după ce au constatat abateri de la standardele de calitate.

În urma raportului, constructorul a fost obligat să refacă integral covorul asfaltic pe o porțiune de 350 de metri. Toate remedierile au fost realizate exclusiv pe cheltuiala firmelor executive, fiind o condiție obligatorie pentru deschiderea traficului.

Al nouălea drum nou recepționat în județ

Legătura Paleu – Centura Biharia marchează finalizarea celui de-al nouălea proiect major de infrastructură rutieră nouă derulat de Consiliul Județean Bihor în ultimii ani. Rețeaua metropolitană și județeană s-a extins recent prin darea în trafic a centurilor Sântandrei, Sânmartin, Nojorid, Oșorhei, Aleșd, Beiuș și Biharia, la care se adaugă Inelul Rutier Metropolitan, conceput ca a doua centură de ocolire a municipiului Oradea.