Azi, 8 noiembrie
Calendar creștin ortodox: † Soborul Sfinților Mihail și Gavriil
Calendar greco-catolic: SF. ARHANGHELI MIHAIL ŞI GAVRIL ŞI TOATE CETELE PUTERILOR CEREŞTI
REMEMBER 8 NOIEMBRIE
1496: S-a încheiat construirea bisericii cu hramul Sfinții Arhangheli din Războieni, județul Neamț, locul unde s-a dat bătălia dintre Ștefan cel Mare, domnul Moldovei (1457-1504), și armata otomană, în iulie 1476.
1520: Regele danez Christian al II-lea începe cu execuția în masă a nobililor suedezi, care va fi cunoscută sub numele de "Baia de sânge de la Stockholm".
1644: Împăratul Shunzhi, al treilea împărat al dinastiei Qing, este întronat la Beijing, după prăbușirea dinastiei Ming, ca primul împărat Qing care domnește asupra întregii Chine.
1823: S-a născut Joseph Monier, grădinar francez, cel ce a descoperit asfaltul armat
1849: S-a născut Ioan G. Bibicescu, publicist, om politic și economist român, guvernator al BNR (d. 1924)
1857: S-a născut Alexandru C. Cuza, profesor și om politic, membru al Academiei Române (d. 1947)
1867: S-a născut Mihai Manicatide, medic, unul dintre fondatorii scolii romanesti de pediatrie.(d. 1954)
1874: A fost inaugurată statuia lui Mihai Viteazul din București (Piața Universității); statuia a fost realizată de sculptorul francez Albert Ernest Carriere de Belleuse și este primul monument de această factură din Capitală.
1885: S-a fondat Partidul Liberal-Democrat condus de Dimitrie C. Brătianu, unind în rândurile sale pe toți cei nemulțumiți de guvernarea liberal a lui I.C. Brătianu, inclusiv pe Mihail Kogălniceanu și grupul liberalilor moldoveni grupați în jurul acestuia. A funcționat până la 24 martie 1890, când s-a unificat cu Partidul Național Liberal.
1889: Montana a devenit cel de-al 41-lea stat american.
1892: Președintele american Grover Cleveland a obținut singurul mandat neconsecutiv la Casa Albă din istoria SUA.
1895: Wilhelm Conrad Röntgen (1845 - 1923), profesor la Universitatea din Würzburg, Germania (laureat al Premiului Nobel pentru Fizică pe anul 1901), a descoperit razele electromagnetice, cunoscute sub numele de razele X (razele Röntgen).
1916: S-a născut Alexandru Dragomir, filosof român (d. 2002)
1928: S-a născut Dumitru Micu, scriitor, critic și istoric literar român
1929: S-a născut Ion Brad, poet, prozator și dramaturg român
1942: Al doilea război mondial: Americanii se alătură britanicilor în războiul din Africa. Debarcarea trupelor britanice și americane în Maroc și Algeria.
1945: Manifestație anticomunistă a tineretului PNȚ și PNL, în Piața Palatului Regal, prilejuită de ziua onomastică a regelui Mihai I[1].
1956: Descoperirea cometei Arend-Roland.
1968: Este adoptată convenția asupra traficului rutier de la Viena.
1971: Trupa britanică Led Zeppelin își lansează al patrulea album, care include una dintre cele mai cunoscute piese, Stairway to heaven.
1972: A murit Athanase Joja, filosof și logician român (n. 1904)
1985: Adunarea Generală a ONU adoptă, la inițiativa României, rezoluția privind Anul Internațional al Tineretului.
1998: A murit Jean Marais, actor francez (n. 1913)
PROGRAM FILME CINEMA PALACE
08 – 14.11.2019
Abominable DUB 3D AG
Joi: ora 15.30
Vineri: orele 12:30; 14:15
Sâmbătă: orele 11:50; 13:45
Duminică: ora 12:25
Luni – Joi: orele 12:25; 14:10
Cardinalul 2D Spectacol de gală AP 12
Joi: ora 19:05
C'est quoi cette mamie?! 2D PREMIERĂ AG
Joi: ora 17:10; 20:50
Vineri – Sâmbătă: orele 15:00; 20:50
Duminică: orele 11:25; 15:00; 20:50
Luni – Marți: orele 15:00; 20:50
Miercuri: orele 11:25; 15:00; 20:50
Vineri – Miercuri: ora 17:45
Cinderella and the Secret Prince DUB 3D AVANPREMIERĂ AG
Sâmbătă: orele 12:25; 15:55
Duminică: orele 11:55; 16:00
Countdown 2D N15
Vineri: orele 16:00; 20:10
Sâmbătă 20:05
Duminică – Marți: ora 20:10
Vineri – Joi: ora 22:40
Luni – Marți: ora 16:00
Miercuri: orele 16:00; 19:40
Joi: ora 16:00
Gemini Man HFR 3D N15
Vineri – Marți: orele 19:35; 21:45
Miercuri: ora 21:25
Joker 2D N15
Joi: orele 13:20; 14:35; 18:00; 19:55; 22:10
Vineri – Marți: orele 13:20; 15:40; 18:00; 20:20; 22:35
Miercuri: orele 13:20; 14:50; 18:00; 20:20; 22:40
Last Christmas 2D AVANPREMIERĂ AP12
Miercuri – Joi: orele 20:05; 22:00
Maleficent: Mistress of Evil 3D AG
Vineri: orele 12:50; 15:05; 19:05; 21:20
Sâmbătă: orele 12:50; 19:10; 21:25
Duminică – Marți: orele 12:50; 15:05; 19:05; 21:20
Miercuri: orele 12:35; 15:25; 17:05
Joi: orele 12:40; 15:00; 17:40
Maleficent: Mistress of Evil DUB 3D AG
Sâmbătă – Duminică: ora 11:05
Miercuri: ora 11:05
Maria, Regina României 2D PREMIERĂ AP12
Vineri – Joi: orele 16:50; 18:50
Midway 2D AVANPREMIERĂ AP12
Miercuri: orele 19:20; 21:55
Joi: orele 19:50; 22:20
Norm of the North: King Sized Adventure DUB 2D PREMIERĂ AG
Miercuri: orele 10:35; 11:55; 13:15; 14:40; 16:30; 18:20
Joi: orele 14:40; 16:30; 18:20
Vineri: orele 14:40; 16:30; 18:20
Sâmbătă: orele 10:40; 14:40; 16:25; 18:15
Duminică: orele 10:35; 14:40; 16:30; 18:20
Luni – Marți: orele 14:40; 16:30; 18:20
Salma s Big Wish DUB 2D AG
Sâmbătă: ora 10:45
Vineri: ora 13:00
Marți: ora 13:00
Joi: ora 13:00
Sâmbătă – Duminică: ora 13:15
Duminică: ora 10:45
Miercuri: ora 10:45
Terminator: Dark Fate 2D N15
Sâmbătă: orele 15:05; 17:40; 20:00; 22:20
Miercuri: orele 12:20; 15:40; 17:40; 20:00; 22:20
Joi: orele 12:20; 15:40; 17:30; 20:20; 22:40
Vineri: orele 12:40; 15:20; 17:40; 20:00; 22:20
Duminică – Marți: orele 15:20; 17:40; 20:00; 22:20
Sâmbătă – Duminică: ora 12:20
Luni – Marți: ora 12:40
The Addams Family DUB 3D AG
Vineri: orele 13:40; 17:20
Sâmbătă: orele 11:10; 14:10; 17:25
Duminică: ora 11:05; 17:20
Luni – Marți: ora 17:20
Miercuri: orele 10:50; 13:40
Duminică – Marți: ora 13:40
Joi: ora 13:45
The Grand Challenge: Le Mans '66 2D AVANPREMIERĂ AG
Joi: ora 21:30
Zombieland: Double Tap 2D N15
Vineri – Marți: ora 21:55
Comentarii
Nu există nici un comentariu.