După ce a beneficiat de un amplu proiect de modernizare a clădirii principale a CN „Avram Iancu” Ștei, a cărui conducere este compusă din prof. Cristian Andru și Cristian-Petru Gavriș, director, respectiv director adjunct, iată, la instituția de învățământ de sub Apuseni s-a inaugurat, în mod oficial, o sală multifuncțională dotată la cele mai exigente standarde.

La finalul anului trecut sala mică de sport a fost supusă unei ample reabilitări care a constat din schimbarea acoperișului, a geamurilor termopan, a instalației electrice și a celei termice, prin pardoseală, dar și schimbarea suprafeței de joc cu un tarchet nou. Fiind „lipit” de această sală și un alt spațiu, acesta a fost și el reabilitat ca sală de festivități, cu aproximativ 100 de locuri, valoarea totală a lucrării fiind de 450.000 de lei, bani alocați de Ministerul Educației și Cercetării, pentru clădirea CSȘ Nr. 6 „Avram Iancu” Ștei. „Banii au fost primiți la începutul lunii decembrie cu termen de cheltuire la finalul anului 2020. Cu eforturi considerabile și o mobilizare pe măsură prin implicarea directă a constructorului am reușit să finalizăm un proiect care își aștepta rândul de multă vreme. Prin această investiție atât elevii, cât și sportivii, vor avea la dispoziție două săli la standarde ridicate în care să își desfășoare atât activitatea sportivă, cât și educativă”, a afirmat, la acea vreme, directorul Cristian Andru. Într-un timp relativ scurt, mai precis săptămâna trecută, într-un cadru oficial, la care au participat primarul orașului Ștei, ing. Iulian Balaj, consilierul județean Dorin Boca, invitați din mediul de afaceri, dar și cadre didactice și elevi de la colegiul șteian, această sală a fost inaugurată, urmând ca beneficiarii să aibă parte de cele mai bune condiții în desfășurarea anumitor activități, practic un spațiu de lucru comun, de comunicare și socializare. O „amprentă” vizibilă asupra dotării acestei săli poartă cartea de vizită a Rotary Club Oradea, care în cei peste 20 de ani de activitate s-a implicat în mai multe domenii de activitate cum ar fi educație, servicii sociale, cultură, sănătate, mediu, voluntariat, antreprenoriat etc., în proiecte mai mari sau mai mici pentru comunitatea din Bihor. De altfel, în alocuțiunea sa, primarul Iulian Balaj a expus faptul că membrii de la Rotary Club Oradea, pe lângă dotarea acestei săli, s-au mai implicat în viața comunității șteienilor printr-un sprijin substanțial cu dotări și echipamente la Spitalul Orășenesc Ștei. Un colectiv puternic al acestui club, prezent la Ștei la inaugurarea sălii, din care fac parte Octavian Petrache, Sorin Tebieș (absolvent al colegiului șteian, promoția 1984), Dan Pavel, Alin Blaga, Dani Mușet, Mihai Bulc, a dotat această sală cu laptopuri noi de ultimă generație, tablete, sistem audio, sistem video, monitoare, copiatoare, mobilierul din dotare (absolut nou). Sala va fi folosită la nivel de școală până la ora 14.00 pentru activități deosebite, cum ar fi și în cadrul proiectelor Erasmus+, nefiind o sală de dute-vino, iar după această oră putând fi pusă la dispoziția oricărei companii, a celor interesați, chiar a elevilor la diferite activități extrașcolare.  Un colț aparte care nu poate fi trecut neremarcat în această superbă sală este amenajarea unei minibiblioteci cu cărți vechi, de mare valoare, amenajată la inițiativa directorului Cristian Andru, un colț pentru „aducere aminte, dar mai ales unul de suflet”, după cum afirma inițiatorul acestei superbe idei. „Când oamenii își dau mâna, frumusețea și eficacitatea vor dăinui. Această sală a colegiului, dar și a comunității îmi doresc să își găsească eficiența în viitoarele cariere ale elevilor noștri și să reflecteze frumusețea ei în dezvoltarea comunității noastre”, a spus, pentru CRIȘANA, prof. Cristian Andru, directorul CN „Avram Iancu” Ștei.