Sâmbătă, 11 iulie - Atelierul numerelor cu Profu’ zăpăcit
În amfiteatrul Muzeului Țării Crișurilor, sâmbătă, 11 iulie, începând cu ora 12.00, va avea loc „Atelierul numerelor”, un spectacol interactiv susținut de Profu’ zăpăcit.
Evenimentul face parte din programul cultural estival „Tipografia de idei | #hailamuzeu”, ediția a IV-a, și va avea loc sâmbătă, 11 iulie, începând cu ora 12.00, în amfiteatrul Muzeului Țării Crișurilor (str. Armatei Române nr.1/A).
Atelierul numerelor este un spectacol educativ și interactiv susținut de actorul Șerban Borda, conceput special pentru a aduce știința explicată simplu, pe înțelesul copiilor din ciclul primar și gimnazial. În cadrul acestui show de 50 de minute, Profu’ zăpăcit transformă calculele și formulele în jocuri interactive care îi implică pe toți participanții, demonstrând că matematica poate fi una dintre cele mai captivante aventuri.
Numerele par să citească gândurile publicului, iar calculele care par imposibile sunt rezolvate instantaneu. Participanții vor descoperi că în spatele fiecărui „miracol” se ascunde logica fascinantă a matematicii. Cifrele prind viață prin legături neașteptate cu țări, hărți, animale și fenomene din natură. Copiii vor înțelege că matematica nu există doar în manuale, ci este prezentă pretutindeni în lumea din jurul nostru.
Pătratul Magic va fi un moment captivant în care numerele se așază într-o ordine aparent misterioasă, dezvăluind o armonie matematică uimitoare. Cu ajutorul publicului, Profu’ zăpăcit va descoperi pas cu pas secretul pătratului magic.
Adunări și scăderi interactive sunt operațiile matematice care devin provocări amuzante și jocuri de atenție, în care participanții sunt invitați să gândească rapid și să găsească soluții ingenioase.
Rezultate care par imposibil de anticipat vor apărea exact așa cum a prezis Profu’ zăpăcit. Publicul va descoperi cum logica, observația și raționamentul matematic pot crea efecte surprinzătoare.
Intrarea este liberă!



Comentarii
Nu există nici un comentariu.