Tineri muzicieni, mâine, pe scena filarmonicii - Fil Nouveau/Feel Young
La Filarmonica de Stat Oradea, alături de numele mari care încântă publicul meloman, sunt invitați mereu și artiști aflați la început de drum. Anul acesta, concertul dedicat tinerilor muzicieni va avea loc mâine, 30 aprilie, ora 19.00, în sala de concerte „Enescu-Bartók”, și va fi dirijat de Adrian Morar.
Tinerii care muncesc din greu astăzi vor fi artiștii care, în anii următori, vor cuceri marile scene ale lumii. Printre treptele urcate de aceștia, în cariera lor un rol important îl are și Filarmonica de Stat Oradea prin proiectul „Fil Nouveau/Feel Young”. Este vorba despre un proiect care acordă șansa celor mai de seamă interpreți din generația tânără să urce pe scenă alături de Orchestra Filarmonicii de Stat Oradea și unii dintre cei mai consacrați dirijori din România.
Miercuri seara, își vor da concursul soliștii: Ștefania Turcu – vioară; Rubin Szabó Bázsa Lovász – vioară; Victoria Coman – vioară; Filip Cușmir – vioară; Patricia Marchiș – saxofon; Ionescu Tudor-Mihai – violoncel. Programul concertului este unul variat, cu lucrări de Maurice Ravel, Manuel de Falla, Piotr Ilici Ceaikovski, Max Bruch și alții.
Dirijorul Adrian Morar s-a născut pe 25 octombrie 1971, la Cluj-Napoca. A fost încurajat de tatăl său, violist la Opera Națională Română Cluj, să urmeze o carieră artistică. Începe, astfel, să studieze viola la Liceul de Muzică „Sigismund Toduță” din Cluj-Napoca. Formarea sa artistică a continuat la Academia de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca, unde a absolvit secțiile de dirijat coral la clasa prof. univ. Florentin Mihăescu și canto la clasele prof. univ. Alexandru Fărcaș și conf. univ. Emil Strugaru. S-a perfecționat în cadrul studiilor masterale, aprofundând fenomenologia muzicală cu profesorii Gheorghe Victor Dumănescu și Aurel Stroe. Încă din anul 1995 este dirijor la Opera Națională Română din Cluj-Napoca, iar în anul 2001 a început o colaborare fructuoasă cu Opera Națională București. În paralel, a susţinut spectacole la operele din Belgrad, Timişoara, Iași, Braşov, Constanța și Craiova. Muzician autentic, laborios, înzestrat cu o abilitate deosebită, Adrian Morar dirijează cu aceeaşi prestanţă şi exigenţă profesională lucrări din repertoriul simfonic sau cel vocal-simfonic. A condus diferite ansambluri în cadrul unor festivaluri din țară și din străinătate. De asemenea, a susținut turnee în Elveția, Franța, Germania, Grecia, Spania, Ungaria, China și Thailanda.
Dirijorul este o prezență activă pe scenele lirice din România, iar în paralel cu spectacolele de operă și concertele dirijate, realizează și înregistrări la București și Cluj-Napoca pentru posturile de radio. Așadar, Adrian Morar face parte dintre artiștii ai căror carieră se află în plină ascensiune.
Comentarii
Nu există nici un comentariu.