Să spunem, întâi de toate, că s-a constituit, la Tărcaia, Grupul producătorilor de legume, formă organizatorică în cadrul consiliilor pe produs, menirea fiind de a reprezenta şi a apăra interesele celor reuniţi pe un anume produs specific, de a-i sprijini în valorificarea eficientă a ceea ce obţin din activitatea agricolă. La Tărcaia, totodată, şi ca efect al constituirii Grupului producătorilor de legume, mâine, 5 octombrie a.c., va avea loc un dublu eveniment, sub egida Oficiului Judeţean de Consultanţă Agricolă (OJCA) Bihor. În primul rând, începând cu ora 11.00, este programată, la producătorul Halasz Laszlo, o întâlnire a legumicultorilor din zonă pentru a lua parte la o demonstraţie practică privind implementarea mecanizării în sectorul legumicol privat, la prezentarea, în acest sens, a unor utilaje şi a eficienţei lor, cât şi expunerea posibilităţilor de procurare, prin accesarea fondurilor SAPARD, a unor maşini şi utilaje pentru legumicultură. Aşa cum remarca doamna drd. ing. Mihaela Ciutacu, responsabil mass-media al OJCA Bihor, tot mâine se organizează, la Tărcaia, şi o expoziţie cu produse legumicole, expoziţie la care participă numeroşi producători din zonă, fiecare fiind interesat să-şi prezinte produsele în diversitatea şi calitatea lor. "În zona Tărcaia, majoritatea agricultorilor sunt cultivatori de legume şi, un fapt demn de consemnat, continuă doamna Mihaela Ciutacu, 183 de persoane au urmat cursuri de pregătire profesională în domeniul legumiculturii, cursuri organizate de Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară Cluj-Napoca în colaborare cu OJCA Bihor". Aşadar, nu întâmplător sau cu atât mai mult, activităţile de la Tărcaia, de mâine, au semnificaţia şi efectul, sperăm, pentru atragerea şi a altor producători agricoli în a practica legumicultura pe coordonate ale eficienţei economice, nu doar ca practică redusă la activitate de subzistenţă.