Seminarul Teologic Greco-Catolic, 20 de ani de la reînfiinţare
Sâmbătă, s-a scris încă o filă din istoria Seminarului Teologic Greco-Catolic "Sfinţii Trei Ierarhi, Vasile, Grigore şi Ioan" din Oradea. La sărbătorirea împlinirii a 20 de ani de la reînfiinţarea instituţiei (1991-2011), au fost prezenţi foşti şi actuali seminarişti, rectori, preoţi şi profesori, care s-au întâlnit pentru a evoca momentele frumoase şi de neuitat ale acelor timpuri.
Programul a debutat sâmbătă, cu o slujbă de Te Deum, oficiată de PS Sa Virgil Bercea, episcopul greco-catolic de Oradea, împreună cu Excelenţa Sa Bocskei Laszlo, episcopul romano-catolic de Oradea. În continuare, cei prezenţi s-au deplasat, în procesiune, până la troiţa din curtea Seminarului, care a fost sfinţită de cei doi episcopi. Programul a continuat în sala festivă, cu un cuvânt de bun venit din partea episcopului Virgil Bercea, care le-a mulţumit tuturor pentru prezenţă şi, în special, episcopului romano-catolic de Oradea, Bocskei Laszlo. "La acest moment aniversar, marcăm 20 de ani de la redeschiderea Seminarului, în anul 1991, un arc peste timp foarte important pentru noi, Eparhia de Oradea. Ar trebui să ne punem în genunchi pentru curajul pe care l-a avut Preasfinţitul Vasile la acea vreme de a redeschide această instituţie", a spus episcopul Virgil Bercea. Ierarhul le-a amintit seminariştilor prezenţi că ei sunt cei care duc mai departe această făclie de speranţă transmisă de înaintaşii lor. Despre importanţa acestui moment aniversar a vorbit apoi şi părintele Antoniu Chifor, rectorul Seminarului. Au urmat expuneri legate de istoria seminarului prezentate de: prof. univ. dr. Blaga Mihoc, pr. Gabriel Buboi, protopop de Oradea, pr. Olimpiu Todorean, pr. Cornel Dîrle şi pr. Ovidiu Horia Pop. În continuare, a avut loc o prezentare în power point a actualei situaţii şi statistici a Seminarului, făcută de părintele Antoniu Chifor, rectorul Seminarului, după care Ionuţ Popescu, director de departament al Facultăţii de Teologie Greco-Catolică din cadrul UBB Cluj, a expus câteva dintre obiectivele instituţiei. Momentul muzical a fost susţinut de "Clasical Group", cu Bogdan Cocora la violoncel şi Corul "Schola Cantorum" al Seminarului, condus de maestrul Radu Mureşan. În paralel, în holul de la intrare în sala festivă a Seminarului, fost deschisă o expoziţie interesantă, cu fotografii mai vechi şi mai noi din trecutul şi prezentul Seminarului, printre cei care se regăsesc în imagini fiind toţi rectorii instituţiei până în 1948. Invitaţi speciali ai acestui eveniment au fost: inspector şef Ioan Huluban, comandantul Inspectoratului de Jandarmi Bihor; pr. Ioan Marin Mălinaş, arhimandrit; pr. Călin Bot, rector al Seminarului din Cluj; pr. Cristian Langa; pr. Eugen Jurcă şi fratele Davide de la Timişoara.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.