Consilierii PRM cer sprijin pentru construirea Casei de Cultură din Beiuş
Preşedintele PRM Beiuş, Florian Budea, a declarat, ieri, în cadrul unei conferinţe de presă, că, în acest municipiu, consilierii locali nu fac politica partidelor din care provin, ci "politica municipiului Beiuş". De asemenea, acesta susţine că proiectele propuse de consilierii acestei formaţiuni politice au început să fie luate în seamă de colegii din celelalte partide.
"Raportul de forţe din Consiliul Municipal este echilibrat, multe dintre hotărâri depinzând de consilierii PRM. Spre deosebire de anii precedenţi, acum se ţine cont şi de proiectele pe care le propunem noi. Fiecare consilier are o zonă de care se ocupă. Mie mi-a revenit partea în care se află Aleea Padişului, care este o zonă foarte grea, în care nu prea s-a făcut nimic. Sperăm ca aici să se termine lucrările pentru reabilitarea infrastructurii şi pentru reabilitarea punctelor termice, printr-un program SAMTID", a afirmat Florian Budea. Acesta a mai precizat că PRM susţine continuarea construcţiei clădirii Casei de Cultură, al cărei spaţiu ar mai putea găzdui o clinică, apartamente, sediul Poliţiei sau al Primăriei. "Construcţia clădirii este în fază incipientă. Este un proiect demarat în 1990, iar acum sunt cheltuite, anual, 50 de milioane de lei numai pentru conservarea acesteia. Proiectul iniţial prevedea ca spaţiul să fie destinat casei de cultură, iar la etajele superioare să se construiască apartamente, dar ar putea fi transformat şi în farmacie, clinică, sediu de poliţie sau chiar Primărie", a precizat consilierul PRM, care a adăugat că a discutat şi cu senatorul Verginia Vedinaş, solicitându-i să intervină, la Bucureşti, pentru sprijinirea continuării proiectului de construcţie a acestei clădiri.
În altă ordine de idei, vinerea viitoare, în Sala Mare a Primăriei municipiului Oradea, va avea loc, începând cu ora 12.00, plenara Consiliului Judeţean al PRM Bihor, în care se va discuta despre pregătirea alegerilor interne, care vor avea loc în acest an în toate organizaţiile acestei formaţiuni politice. La şedinţă şi-a anunţat participarea vicepreşedintele Ilie Merce. După desfăşurarea alegerilor în organizaţiile comunale, orăşeneşti şi municipale, urmează ca, între 1 septembrie şi 15 octombrie, să fie organizată Conferinţa Judeţeană,în care se vor alege viitoarele structuri de conducere ale PRM Bihor.
Comentarii
Nu există nici un comentariu.