La judecata de apoi a activităţii parlamentarilor de Bihor
Recent încheiata sesiune parlamentară i-a adus pe onorabilii reprezentanţi în Parlament ai bihorenilor în teritoriu. Cel puţin, pe unii dintre ei... Cu toate acestea, cu excepţia deputaţilor Cornel Popa, Paul Magheru, Szekely Ervin, Syilagyi Zsolt şi Kovacs Zoltan, ceilalţi nu s-au grăbit să-şi informeze alegătorii cu ce s-au "opintit" pe parcursul acestei prime sesiuni parlamentare a anului în curs. Curiozitatea, ne-a împins însă să vizităm site-ul Camerei Deputaţilor şi cel al Senatului pentru a vedea cum stau parlamentarii de Bihor la capitolul "activitate parlamentară". Dacă despre activitatea deputaţilor am găsit informaţii detaliate, activitatea senatorilor - iniţiative legislative, interpelări, luări de cuvânt în plen - nu este specificată, informaţiile rezumându-se doar la declaraţiile de avere şi cele de interese ale membrilor bihoreni ai Camerei superioare a Parlamentului... Vă prezentăm, în rândurile de mai jos, un top al "muncii şi nemuncii" celor 9 deputaţi de Bihor, realizat pe baza informaţiilor oferite de site-ul Camerei Deputaţilor...
Pe locul I se situează în acest top, deputatul PNL Cornel Popa şi deputatul PRM Paul Magheru. Activitatea lor parlamentară însumând cel mai mare număr de interpelări, respectiv de iniţiative legislative. Deputatul PNL Cornel Popa are "la activ" două iniţiative legislative - dintre acestea una se află la comisii iar cealalată este îngregistrată pentru dezbatere -, 27 de întrebări şi cinci luări de cuvânt în Plen. Deputatul PRM Paul Magheru pare a-şi fi propus să bată recordul la capitolul iniţiativelor legislative, înaintând în acest sens, nici mai mult nici mai puţin de 21 de propuneri legislative. Dintre acestea zece au fost respinse definitiv, una se află înregistrată pentru dezbatere, două s-au transformat în legi, 4 se află la comisii iar 5 au intrat se pare pe ordinea de zi. Paul Magheru a fost autorul a şase întrebări având şi opt luări de cuvânt.
Pe locul II se situează, deputatul PD Teodor Cladovan cu 4 propuneri legislative, dintre acestea trei aflându-se în prezent la comisii iar una fiind înregistrată pentru dezbatere şi şase întrebări, dar fără nici o luare de cuvânt în şedinţele Camerei. Tot locul II revine deputaţilor UDMR Kovacs Zoltan şi Syilagyi Zsolt, autori a şase întrebări - probabil bună parte semnate împreună. Astfel, deputatul UDMR Kovacs Zoltan este, în această sesiune, autorul unei singure iniţiative legislative, aflată la comisii şi a şase întrebări. În perioada februarie - iunie a.c. deputatul UDMR a avut cinci luări de cuvânt în Plen. Colegul său, deputatul UDMR Szilagyi Zsolt, este iniţiatorul unui singur proiect de lege, în această sesiune, proiect aflat în discuţie la comisii. Szilagyi a adresat de asemenea şase întrebări şi a avut două luări de cuvânt în plen.
Pe locul III în topul activităţii parlamentare se află deputatul UDMR Szekely Ervin care a iniţiat în această sesiune parlamentară o singură propunere legislativă - înregistrată pentru dezbatere -, a adresat trei întrebări şi a avut şase luări de cuvânt.
Locul IV revine parlamentarilor Mihai Bar şi Pavel Cherescu. Deputatul ex-PSD Mihai Bar a avut în această sesiune parlamentară o propunere legislativă, nu a adresat nici o interpelare şi nu a avut nici o luare de cuvânt în Plen. Iniţiativa legislativă a deputatului este înregistrată pentru dezbatere. Deputatul PUR Pavel Cherescu este de asemenea autorul unei singure iniţiative legislative, respinse însă definitiv. Pavel Cherescu a avut în această sesiune parlamentară o luare de cuvânt şi nu a adresat nici o interpelare.
Locul V, unul special, revine deputatului PSD Răzvan Ionescu, care nu s-a obosit, conform informaţiilor de pe site-ul Camerei, în această sesiune parlamentară, cu redactarea nici unei iniţiative legislative. Ionescu nu a adresat nici o întrebare, mulţumindu-se cu o singură luare de cuvânt în şedinţa Camerei Deputaţilor.
PS Ne rezervăm dreptul de a nu comenta informaţiile relatate mai sus. Oricum, faptele vorbesc de la sine, iar alegătorii sunt singurii judecători ai aleşilor... Am reuşit însă astfel să spulberăm mitul parlamentarului prins în verva muncii în Capitală care tocmai din acest motiv nu reuşeşte să ajungă în teritoriu... Şi totuşi, dacă activitatea în Parlament, echivalează cu prezenţa în teritoriu, şi amândouă cu "0", cu ce vă petreceţi timpul, domnilor parlamentari?
Comentarii
Nu există nici un comentariu.