Direcția de Asistență Socială Oradea, în parteneriat cu Asociația Lumea lui Iannis, a organizat o nouă întâlnire a grupului de suport dedicat persoanelor care trec sau au trecut printr-un parcurs oncologic.

Întâlnirea a reunit participanți care au avut ocazia să intre într-un spațiu de dialog și susținere, construit în jurul experiențelor comune. Grupul continuă să ofere un cadru în care oamenii pot vorbi deschis despre provocările întâlnite, despre adaptare și despre resursele care îi ajută să își regăsească echilibrul.

În cadrul sesiunii, participanții au beneficiat de o prezentare susținută de avocat Cristina Elena Montenegro, care a abordat tema drepturilor pacientului oncologic, oferind informații utile despre aspectele juridice care pot apărea în parcursul pacientului.

Un moment aparte al întâlnirii a fost dedicat conceptului japonez Kintsugi, arta reparării obiectelor sparte prin evidențierea liniilor de refacere. Participanții au descoperit semnificația acestei practici și legătura ei simbolică cu experiențele personale: ideea că încercările și procesul de reconstrucție fac parte din povestea fiecărui om și pot deveni surse de putere și sens.

„Aceste întâlniri au devenit un spațiu în care oamenii pot vorbi deschis și pot descoperi că experiențele dificile pot fi înțelese și împărtășite. Fiecare întâlnire aduce perspective noi și creează conexiuni reale. Mulțumim tuturor celor care contribuie la continuitatea acestui demers!”, a menționat Anca Grama, director al Direcției de Asistență Socială Oradea.

Întâlnirile grupului de suport vor continua periodic, oferind sprijin emoțional și informațional persoanelor care au nevoie de un spațiu de dialog și apropiere în parcursul oncologic. Participarea este gratuită iar persoanele interesate sunt invitate să se înscrie la 0770-988.624 sau la contact@daso-oradea.ro.

Foto: DASO