Prima manșă a barajului de promovare în Liga a III-a a fost o formalitate pentru campioana Bihorului. CS Diosig a surclasat cu 5-0 (2-0) pe Academica Recea și poate aborda liniștită returul de duminică din Maramureș.

Experimentata echipă bihoreană, cu mulți jucători obișnuiți cu eșaloanele superioare, n-a avut nevoie decât de zece minute pentru a răpune un adversar ambițios, dar limitat valoric. Seria golurilor a deschis-o Raymond Lukacs (36 de ani), care a reluat sub transversală de la 8 metri mingea centrată de Florin Pop (1-0). După un gol anulat pentru ofsaid al aceluiași Lukacs, scorul s-a modificat  după ceva mai mult de o jumătate de oră de joc, Carlos Covaciu (32), finalizând cu efect  de la 12 metri (2-0).

Demonstrația de forță a bihorenilor a continuat în partea secundă. O nouă reușită a lui Lukacs pentru o poziție de ofsaid la limită a fost urmată în minutul 50 de o execuție precisă dintr-o lovitură de la 11 metri obținută tot de golgeterul Diosigului (3-0).

Oaspeții au avut o tresărărire în minutul 73, când portarul Beke a parat două mingi periculoase.  La poarta cealaltă, Adi Popa (74), singur cu portarul,  a trimis pe lângă! Și Codoban (75 și 78) a șutat pe lângă poartă din poziții favorabile.

Beke a arătat siguranță și în minutul 80, din situații 1 la 1 cu Mark Parnău și Denis Sabadâș! Din poziții favorabile au ratat șiRaul Ember (81) și Marcel Gal (82). Un scor mai aproape de realitatea din teren s-a conturat, totuși, pe final. Căpitanul Marcel Gal (89) a scuturat plasa din apropiere după ce portarul a respins în bară mingea reluată de Tamas Tobias  (4-0). Scorul final (5-0) l-a stabilit Claudiu Codoban, care a finnalizat simplu, din unghi, mingea centrată de Adi Popa

Partida retur este programată duminică 23 iunie, de la ora 17:30, la Recea.

CS Diosig: Eduard Beke – Marcel Gal, Cosmin Letan, Laviniu Dărăban – Constantin Roșu (37 Sorin Ban), Adrian Micaș (64 Raul Ember), Adrian Popa, Carlos Covaciu, Florin Pop – Cristian Cigan (64 Claudiu Codoban), Raymond Lukacs. Antrenor: Mădălin Popa

Academica: Ionuț Săsăran – Alexandru Pop (46 Paul Rus), Paul Vasile Oșan, Darian Sabadâș, Antonio Lung, Cristian Domnița, Mark Parnău, Daniel Groza, Adrian Tarța, Paul Mihai Oșan (76 George Nemeș), Denis Sabadâș. Antrenor: Ioan Marian Sabadâș

Eliminat: – / Paul Vasile Oșan 90

Arbitri: Mircea Salomir – la centru; Robert Mereș, Alexandru Teo Șomlea (toți din Cluj-Napoca) - asistenți.

Observatori FRF: Marcel Savaniu (Satu Mare), Marius Claudiu Ștefan (Orăștie).