Poloiștii orădeni au avut parte de un meci complicat în fața unei echipe aflată într-o formă sportivă deosebită. Astfel, la capătul unei partide care a necesitat executarea loviturilor de de partajare, roș-albaștrii s-au impus 17-15 (3-6, 4-1, 5-3, 1-3; 4-2), scorul la finele timpului regulamentar fiind egal, 13-13.

Oradea a dus în decisiv semifinala Superligii cu Dinamo, dar la finele unei partide care a avut nevoie de executarea loviturilor de departajare pentru a putea fi stabilită învingătoarea. Cu toate acestea, bihorenii au reușit să întrerupă seria negativă care cuprindea trei eșecuri consecutive, două dintre acestea fiindu-i administrate tocmai de către Dinmao București. Mai mult, elevii lui Ciprian Cîmpianu au reușit să facă asta în absența celui mai valoros jucător din lot, muntenegreanul Filip Gardasevic executând cea de-a doua etapă de suspendare din cele 4 primite după înfrângerea cu Dinamo din sezonul regulat.

Filmul meciului

Debutul meciului a găsit în CSM Oradea o echipă complet dezorientată, iar Dinamo a profitat de această situație reușind să câștige primul sfert cu scorul de 6-3. Scurta pauză dintre cele două secvențe ale meciului i-au permis tehnicianului formației bihorene să își trezească elevii iar reacția acestora a fost imediată. Roș-albaștrii au marcat patru goluri consecutive dar la pauză s-a intrat la egalitate (7-7), oaspeții reușind la rândul lor să înscrie o dată. Evoluția excelentă a ardelenilor a continuat și pe parcursul sfertului al treilea astfel că aceștia și-au creat un avantaj de trei goluri, scor 12-9. Totuși, în ultimul sfert al partidei CSM Oradea a intrat cu un avantaj de două goluri, scor 12-10. Din păcate însă evoluția amfitrionilor pe parcursul ultimelor 8 minute a fost dezamăgitoare, oaspeții reușind să întoarcă rezultatul (12-13). Cu toate acestea, ultima reușită din timpul regulamentar a aparținut lui David Belenyesi, poloistul roș-albastru restabilind egalitatea pe tabela de marcaj. Au urmat mai bine de două minute de joc până la ultima sirenă în care niciuna dintre cele două formații nu a reușit să înscrie. În aceste condiții s-a trecut la executarea loviturilor de departajare acolo unde jucătorii orădeni au avut sângele mai rece înscriind toate cele 4 penalty-uri. În schimb dinamoviștii au ratat de două ori, Radoslav Filipovic, portarul CSM Oradea, reușind astfel să își mențină echipa în viață într-o semifinală atât de complicată cu un adversar precum Dinamo București. Cum scorul general a devenit 1-1, jocul decisiv se va disputa miercuri, 17 aprilie, în Capitală.

CSM Oradea: Filipovic, Gavriș - Belényesi 3 goluri, Negrean 3, M. Gheorghe 1, I. Szabó 4, Velkic, Dragomirescu 1, Marinescu, N. Ilisie 4, Vancsik 1, Czenk, Remeș, Luncan. Antrenor: Ciprian Câmpianu. Secund: Christian Sandor

Dinamo București: Stoenescu, Marchitan - C. Radu 2 goluri, Bindea, F. Sachetti, R. Sachetti, Luțescu 2, Pîrîianu 2, V. Kováts, Baciu, Kari 1, Dragomir, Vrânceanu 5, Jiganea 1, Pandelea 2. Antrenor: Andrei Mateiași