CSM Oradea - Universitatea Cluj - Îşi doresc să rămână invincibili
Handbaliştii pregătiţi de Sebastian Tudor şi George Tăutu au parte la sfârşitul acestei săptămâni de un meci special în care vor înfrunta un adversar de tradiţie. Astfel, într-o partidă contând pentru etapa a 15-a din Seria B a Diviziei A, CSM Oradea va evolua mâine, de la ora 16.00, în Arena „Antonio Alexe”, cu Universitatea Cluj.
Neaşteptat de greu la Sighişoara
Orădenii vin după un succes în deplasare cu CNE Sighişoara, adversar care le-a pus mai multe probleme decât s-ar fi aşteptat. „În runda precedentă am avut un meci mai greu decât am fi crezut. Am făcut o primă repriză slabă, atât apărarea, cât şi atacul evoluând modest. Pauza a schimbat însă situaţia, jucătorii intrând în teren mult mai motivaţi şi astfel am reuşit să întoarcem rezultatul (16-18) şi să câştigăm detaşat (39-32). Situaţia e explicabilă oarecum, deoarece a intervenit o relaxare cauzată de cele 9 puncte distanţă pe care le avem faţă de a doua clasată. Eu şi colegul meu ne dăm toată silinţa pentru a ţine echipa concentrată, deoarece fiecare formaţie care joacă împotriva noastră o face cu o determinare dublă”, a declarat Sebastian Tudor, antrenorul CSM Oradea.
U Cluj, un adversar tradiţional
Pentru orădeni urmează un meci foarte dificil, în faţa unei echipe care evoluează în aproximativ aceeaşi formulă de 5-6 ani şi care vine la Oradea cu gândul de a obţine cel puţin un egal. „Mă bucur că avem tot lotul valid şi că putem aborda partida cu tot ceea ce avem mai bun la dispoziţie. Ne dorim să câştigăm meciul cu numărul 14 în faţa propriilor suporteri. După acest joc urmează o pauză de aproximativ o lună, perioadă în care vom încerca să disputăm un meci de verificare în compania naţionalei de tineret care se va pregăti la Oradea în intervalul 2-4 aprilie. Pe această cale ţin să-l felicit pe portarul Niculai care a fost selecţionat pentru a doua oară la naţionala condusă de Sandu Iacob. Revenind la disputa cu U Cluj, tot timpul au fost meciuri aprig disputate, iar pe această cale îi invit pe orădeni să ne fie alături pentru a vedea un spectacol handbalistic de calitate”, a mai spus tehnicianul liderului. Partida va fi arbitrată de cuplul maramureşean A. Gherman – A. Moldovan. În turul campionatului, bihorenii s-au impus 30-28 (16-16) la Cluj-Napoca.
CSM Oradea este lider detaşat cu 39 de puncte acumulate (9 peste CSU Târgu Jiu, a doua clasată) după 13 victorii din tot atâtea posibile, în timp ce Universitatea Cluj ocupă locul al treilea cu 24 de puncte după 8 succese şi 4 înfrângeri. Celelalte partide ale rundei sunt: HC Sibiu - ADEP Satu Mare, CSU Poli Timişoara - CNE Sighişoara, Şcolar Reşiţa - Universitatea Craiova şi CSU Târgu Jiu - Minaur 2 Baia Mare.
Comentarii
Nu există nici un comentariu.