În cadrul conferinței de presă organizate de către CSM Oradea a fost abordat și subiectul cu privire la calificarea judoka Alex George Creț la Jocurile Olimpice de la Paris. Alex este primul sportiv al CSM Oradea care reușește această performanță.

Clubul Sportiv Municipal Oradea va avea cel puțin un reprezentant la cea mai importantă reuniune sportivă din lume, Alex Creț reușind să îndeplinească din punct de vedere matematic criteriul pentru a participa la Jocurile Olimpice de la Paris. Creț s-a clasat pe locul 29 în ierarhia finală a probei -90 Kg în cadrul Campionatelor Mondiale de la Abu Dhabi. În același timp sportivul din Suedia care ar fi putut să îi ia locul la Paris nu a punctat suficient de mult la ultimele competiții la care a luat startul. „Amintim că în luna aprilie, anul curent, Alex George Creț a cucerit medalia de bronz la Campionatele Europene. El a reușit acest rezultat tot în proba -90 kg. A fost prima medalie obținută de Creț la o competiție continentală de seniori. Pe parcursul ultimelor luni, Creț a participat la mai multe competiții internaționale reușind să acumuleze puncte în drum spre îndeplinirea obiectivului de calificare pentru Jocurile Olimpice. Astfel, orădeanul s-a clasat pe locul 7 la Grand Slam-urile de la Tashkent, Tbilisi și Kazahstan, desfășurate în lunile martie și mai 2024. Pe parcursul anului curent, judoka CSM Oradea a mai participat la Grand Prix-ul Portugaliei, respectiv la Grand Slam-urile de la Paris, Baku și Antalya”, informează CSM Oradea. Alex este pregătit la CSM Oradea de către antrenorii Emil Morar și Dan Fâșie. Ultimul stagiu de pregătire pe care-l va efectua înainte de Jocurile Olimpice (26 iulie – 11 august) va avea loc în Spania, în perioada 1-7 iulie, anul curent. „Sper să aibă o evoluție cât mai bună pentru că știu că se muncește foarte bine la club prin prisma priceperii antrenorului Emil Morar”, a declarat cu privire la acest subiect Șerban Sere, președintele CSM Oradea.