CSU Oradea a avut o prestaţie convingătoare în ultimul meci de pe teren propriu din Divizia A - Seria D la handbal feminin. Orădencele au dispus cu 31-22 de Minaur II Baia Mare, ocupanta locului 4 în clasament.

Echilibrul s-a păstrat în primele opt minute, după care CSU a început să-şi mărească avantajul. De la 4-3, gazdele au înscris de patru ori consecutiv în trei minute (8-3), pentru ca la mijlocul primei reprize avansul să crească la şase "lungimi" (11-5). A urmat o perioadă ceva mai bună a oaspetelor, care au mai limitat proporţiile scorului până la pauză (16-12).

În repriza secundă, CSU Oradea nu a mai lăsat nicio şansă adversarelor, astfel că ecartul a crescut continuu, până la zece goluri.  Până la urmă, diferenţa finală a fost de nouă goluri (31-22) şi cu o victorie în ultima rundă, (joi, de la ora 16.30), cu Universitatea de Vest, coroborată cu un eşec al Minaurului 2 cu cu ocupanta locului secund, Crișul Chișineu Criș, CSU Oradea poate încheia campionatul pe locul 4.

Orădencele au 21 de puncte, iar băimărencele, 24. Lideră este CSM Târgu Mureş - 54 puncte, urmată de Crişul Chişineu Criş - 38 şi CSU Reşiţa - 29 puncte.

CSU Oradea: Crina Pintea, Anca Ardelean – Daria Negruț 1, Irina Munteanu 7, Nicoleta Abodi 3, Maria Țanc 5, Cipriana Petric (cpt) 4, Arianne Zegrean 1, Cornelia Vrabie 5, Maria Damian 2, Vali Motogan, Alexandra Corondan, Ana Maria Hercuț 3. Antrenori: Doina Ardelean, Cristian Ardelean.

Minaur II: Oana Agoston, Maria Cherecheș – Raluca Băcanu 1, Selena Demian 1, Mădălina Horj 3, Raluca Bîșca 5, Ștefania Surducan 2, Daria Porohniuc 3, Denisa Toma 7. Antrenor: Sorin Rădulescu.

Arbitri: Dacian Chiriac și Daniel Vlasa (ambii din Bistrița).

Aruncări de la 7 metri: 5 (1 ratată) – 1.

Eliminări de două minute: 3 – 5.