Calificată pentru a treia oară consecutiv pe tabloul principal la Roland Garros, tenismena șteiană Irina Bara (27 ani, 114 WTA) va avea o adversară mult mai bine clasată în primul tur. Yulia Putintseva (Kazahstan, 27 ani, 37 WTA) va fi mâine oponenta Irinei la cel de-al doilea turneu de Grand Slam al anului.

Cele două tenismene se vor afla pentru prima dată față în față. Putintseva vine după o prezență în turul III la Roma, unde a fost eliminată în turul 3 de către tunisianca Ons Jabeur, finalista turneului din capitala Italiei. Irina Bara joacă în runda inaugurală după ce a câștigat trei meciuri în calificări, cu Jesika Maleckova (Cehia, 27 de ani, locul 252 la simplu)  6-3, 4-6, 6-3, Selena Janicijevic (19 ani, Franța, locul 344 WTA), 5-7, 6-4, 6-3 și cu Nao Hibino (Japonia, nr. 215 WTA),  7-6 (5), 6-4. La ediția de anul trecut, Irina Bara a fost eliminată în primul tur, iar în 2020 s-a oprit în turul III.

România are șapte  tenismene pe tabloul principal la Paris, doar Statele Unite ale Americii, Rusia și Cehia având mai multe reprezentante.

Programul celorlalte românce în turul inaugural:

Sorana Cîrstea (27 WTA) - Maria Tatjana (Germania, 107 WTA) 6-3

Meciul Elena-Gabriela Ruse (52 WTA) - Elise Mertens (Belgia, 33 WTA) s-a disputat după închiderea ediţiei.