Fără griji în play-out-ul seriei 10 din Liga a III-a, Lotus Băile Felix a fost depășită pentru prima oară în acest sezon de Minaur Baia Mare, un adversar mai motivat în tentativa de a evita retrogradarea, care a ajuns la șase jocuri consecutive fără înfrângere. Băimărenii au câștigat pe teren propriu cu 2-0, după patru jocuri directe cu rezultate favorabile bihorenilor, golurile fiind marcate în prima repriză.

Decisă să-și simplifice misiunea, Minaur a forțat în prima parte și până la pauză a fost în grafic după golurile marcate de Calvin Cândea (12) și Raul Vitan (43).  În repriza secundă, Lotus s-a apropiat de poarta adversă, dar fără efect pe tabela de marcaj, după ce Ciurcui și Gitye l-au evidențiat pe portarul Breban.

Lotus evoluează în deplasare și în etapa intermediară de astăzi, de la ora 18.00, cu CSM Victoria Carei, o altă echipă ferită de emoții pe final de campionat.

Minaur: Em. Breban – D. Mureșan, D. Simion, L. Achim, B. Csiszer, D. Matei, R. Vitan (81 T. Serediuc), C. Ștefănescu (69 Ad. Șter), R. Stănescu (81 B. Pop), C. Cândea (81 D. Dobrean), P. Batin (69 R. Cin). Antrenor: Ciprian Danciu

Lotus: A. Barabaș – S. Cucu (80 P. Blăgea), Sg. Oltean, D. Lupșe, M. Arsene, I. Pascu (46 D. Ghiță), D. Gheban (56 Cr. Urbanowski), D. Sala (46 M. Negru), G. Gitye, D. Ciurcui, D. Duma (56 R. Tămaș). Antrenor: Cosmin Bodea

Arbitri: Cosmin Apetrei (Roznov) – la centru; Damian Antal, Claudiu Lucaci (ambii din Bacău) - asistenți. Observatori FRF: Janos Toma (Târgu Mureș), Szabo Gero (Cluj-Napoca).

Rezultate în celelalte partide ale etapei a 6-a din play-out:

Olimpia 1921 Satu Mare – Sănătatea Cluj 2-0 (1-0)

Marcatori: Remi Emeriau 28, Lukas Hacka 86

Minerul Ocna Dej – Victoria Carei 0-3 (la masa verde)

CLASAMENT

1. Victoria Carei           6          3          2          1          13-8     35

2. Lotus Băile Felix       6          2          1          3          7-9       34

3. Minaur Baia Mare    6          4          2          0          14-7     28

-----------------------------------------------------------------------------------------

4. Sănătatea Cluj          6          2          1          3          11-10   25

……………………………………………………………………………

5. Olimpia                    6          2          2          2          10-10   25

6. Minerul Ocna Dej*   5          1          0          4          3-11     20

*Minerul Ocna Dej s-a retras din campionat.

Etapa viitoare (marți, 7 mai, ora 18:00): Olimpia MCMXXI Satu Mare – Minaur Baia Mare, Victoria Carei – Lotus Băile Felix. Meciul Sănătatea Cluj – Minerul Ocna Dej nu se dispută, fiind omologat cu 3-0 în favoarea clujenilor.