MTS confirmă relaxarea protocolului medical - Teste rapide Covid-19 pentru sportivi!
Conducerile Ministerului Tineretului şi Sportului şi Ministerului Sănătăţii au avut o întâlnire pe tema modificării protocolului medical pentru sporturile de echipă. Există şanse ca în această lună să fie luată o decizie privind relaxarea măsurilor impuse sportivilor.
Mai precis, testele COVID-19 pe care sportivii trebuie să le facă pentru participarea la competiții se vor schimba, urmând să fie mai accesibile celor care practică sportul în mod organizat. Dacă până acum era nevoie ca testele Real Time-PCR să fie utilizate, în curând vor fi acceptate și testele rapide antigen care sunt mult mai ieftine și ar ajuta cluburile din punct de vedere economic.
Anunţul a fost făcut ieri de Carol-Eduard Novak, ministrul Tineretului și Sportului, într-o conferință de presă. „O veste bună pe care pot să v-o spun este schimbarea testelor PCR cu teste antigen pentru sportivi. O să începem probabil cu sporturile pe echipe, unde sunt cele mai mari costuri. Sperăm ca în curând să finalizăm acest lucru, costurile sunt foarte mari pentru PCR. Este vorba despre fotbal, rugby, handbal și celelalte sporturi de echipă”, a afirmat ministrul. Dacă prețul unui test RT-PCR poate depăși suma de 300 lei, testele rapide antigen costă, în medie, în jur de 30-40 lei. În Bihor, ca şi în majoritatea judeţelor din ţară, activitatea sportivă de masă, seniori şi juniori, este întreruptă din 10 martie 2020.
Comentarii
Nu există nici un comentariu.