Vicecampioana României la polo a suferit o înfrângere clară în prima manşă a sferturilor de finală ale LEN EuroCup. Grecii de la Panionios au luat o opţiune extrem de serioasă în ceea ce priveşte calificarea în penultimul act al competiţiei învingând 10-5 (2-1, 3-2, 2-0, 3-2) în propriul bazin.

După cum o arată şi scorul, echipa pregătită de către Ciprian Cîmpianu nu s-a ridicat niciun moment la nivelul prestaţiei avute de oponentul din această partidă. Orădenii au ţinut ritmul pe parcursul primei reprize atunci când CSM-ul a stat aproape de adversar, scor 2-1, 3-2 și 4-3. Elenii au terminat prima jumătate a partidei cu un avantaj de două goluri, scor 5-3. În sfertul al treilea, bihorenii au fost complet ineficienţi în atac, iar asta le-a permis gazdelor să îşi mărească avantajul la 4 goluri la intrarea în secvenţa decisivă. Cel mai mare ecart consemnat a fost de 6 goluri (10-4), dar orădenii au izbutit să marcheze ultimul gol prin Tibi Negrean în penultima secundă a partidei astfel că meciul s-a încheiat cu scorul de 10-5 în favoarea celor de la Panionios. Pe parcursul acestui joc, vicecampioana României a fost condusă în permanenţă iar asta, fără a lua din meritele adversarului, vine să întărească dubiile cu privire la şansele pe care noua echipă a oraşului le are în bătălia cu Steaua Bucureşti pentru titlul de campioană a României. Returul acestei duble manşe se va disputa miercuri, 8 februarie, la Oradea, în Bazinul Ioan Alexandrescu. Ora de disputare urmează a fi stabilită ulterior.

Pentru CSM Oradea au marcat: Tiberiu Negrean și Istvan Szabo – 2 goluri fiecare şi Mihnea Gheorghe – 1 gol.