S-a disputat etapa 2 din România Padel Tour - O finală și o semifinală pentru orădeni la Dumbrăviţa
A doua etapă din circuitul România Padel Tour s-a disputat pe cele trei terenuri de la cocheta bază din Dumbrăviţa cu participarea a 50 de jucători. Între aceştia şi o serie de orădeni, trei dintre ei, Emil Bronţ, Ciprian Filip şi Sergiu Mirişan, încheind concursul pe podium.
Emil Bronț a fost finalist la nivelul 2 al întrecerii împreună Sergiu Mirişan, și semifinalist alături de Ciprian Filip la nivelul 1. În finală timișorenii Andreas Niemersheim şi Klaus Herle s-au impus într-o manieră categorică în faţa braşovenilor Nicolae Rozorea şi Horia Petre Gânscă, 6-1, 6-1.
La Nivelul 2 s-a jucat eliminatoriu, tablou de 16 echipe, iar finala a fost una brașoveano-orădeană. În ultimul act, Daniel şi Nicolae Rozorea (Padel Palace Braşov) au dispus de Emil Bronţ şi Sergiu Mirişan (Padel Arena Oradea), 3-6, 6-4, 6-3.
La Nivelul 3 s-a jucat tot eliminatoriu, pe tablou de 16 echipe, echipele orădene terminând în locurile 5-8. Cea mai aproape de semifinale a fost echipa Spiros Baltsavias - Alin Torja, care a cedat, la mare luptă în sferturi, în set decisiv.
Următoarea etapă naţională se va juca la Oradea la 25-26 martie. Până atunci, în perioada 11-12 martie, Padel Arena Oradea va fi gazda celei de-a treia etape locale. „Pe lângă nivelul 1 și 2 vom introduce și nivelul 3, pentru jucătorii care practică padelul de puțin timp. Dorim prin aceasta să-i atragem alături de această frumoasă comunitate care se formează la Padel Arena Oradea. Intenționăm să înscriem inclusiv echipe mixte astfel încât toată lumea să se bucure de joc și competiție”, a afirmat Spiros Baltsavias, promotorul padelului în Oradea.
Comentarii
Nu există nici un comentariu.