Mai concentrată decât în meciul precedent, cu Rapid, mai ales în faza defensivă, CSM CSU Oradea a bifat un succes logic, al 18-lea consecutiv în Liga Națională de baschet masculin. Echipa orădeană s-a impus cu 70-53 (17-6,17-21, 19-20, 17-6) pe terenul lui SCMU Craiova.

Oaspeții au luat o opțiune pentru victorie încă de la început, încheind primul sfert cu 17-6. Diferența a crescut la 16 lungimi, scor 25-9, în debutul secvenței secunde, după care orădenii au încheiat cu ratări acțiunile colective, iar craiovenii au fost tot mai preciși de la distanță, apropiindu-se la cinci puncte (32-27), însă Erick Neal a marcat ultimul coș al reprizei (34-27). CSM U Oradea a continuat să conducă, dar fără a se putea desprinde, la intrarea în secvența decisivă conducând cu 53-47. Ultimul sfert a fost controlat autoritar de orădeni, care și-au majorat avantajul și a crescut nivelul de apărare, craiovenii abia reușind să înscrie șase puncte cu toate că raportul aruncărilor libere acordate a fost de 22-1 în favoarea lor!

Donatas Tarolis a marcat 15 puncte, 6 recuperări, Kris Richard a adăugat 14 puncte, 5 recuperări, Stephen Holt a terminat cu 13 puncte, 4 recuperări, iar Josh Bostic, cu 10 puncte, 3 pase decisive pentru CSM CSU Oradea. Dimitrije Nikolic, cu 12 puncte și Topias Palmi, cu 11, au fost principalii marcatori pentru SCM U Craiova.

CSM CSU Oradea  are un bilanț de 11 victorii și o înfrângere în TOP 10, la fel ca și liderul U BT Cluj cu care se va duela sâmbătă, 18 martie, de la ora 20.15, la Oradea Arena.

Celelalte rezultate din etapa a 4-a: Athletic Constanța - U BT Cluj 92-98; CS Voluntari - FC Argeș 87-79; Dinamo București - CSU Sibiu 67-84, Meciul Rapid București - SCM Timișoara se dispută astăzi, de la ora 18.00.