După bronzul cucerit în finala Campionatului Național de senioare și câștigarea Cupei României tot la aceeași categorie de vârstă, Bianca Benea și-a mai trecut în palmares un nou titlu în proba de spadă, acela de vicecampioană națională la tineret.

Performanța tinerei sportive pregătite de către Andrei Timoce este cu atât mai importantă cu cât ea a fost singura reprezentantă a provinciei care a reușit să se califice printre cele mai bune 8 spadasine ale țării, la tineret. În drumul său spre medalia de argint, Bianca s-a duelat cu 5 sportive. În prima fază a competiției, orădeanca a trecut cu un scor categoric (15-3) de Roxana Bolborea, de la Farul Constanța. În optimile de finală a învins-o aproape la fel de clar (15-4) pe Ana Maria Melintescu, de la Dinamo București. În sferturi a trecut cu 15-9 de Emma Șont de la Steaua București, iar în semfinale a câștigat 15-13 confruntarea cu Renata Axinte, de la Dinamo București. În ultimul act al competiției, Benea a pierdut la un singur punct diferență (14-15) lupta cu Bianca Moroianu de la Steaua București. Așadar, cu trei medalii naționale în 2021, Bianca Benea are o primă jumătate de an extrem de productivă.