Galatasaray a fost eliminată din preliminariile Europa League de locul şase din Suedia. Ostersunds FK a produs surpriza, iar după ce a câştigat 2-0 în tur, la Istanbul oaspeţii au smuls un rezultat de egalitate, scor 1-1, care le-a permis accesul în turul 3 preliminar al Europa League.

Deşi fanii s-ar fi aşteptat la o ofensivă totală, Galatasaray a încheiat prima repriză de la Istanbul fără gol marcat, iar şansele la calificare au scăzut dramatic, după ce suedezii au produs şocul şi au deschis scorul în minutul 60. Ostersunds a obţinut un penalty, iar Nouri a marcat. Calik a egalat nouă minute mai târziu, dar defensiva suedezilor a rezistat şi tabela a arătat 1-1 la finalul celor 90 de minute. Astfel, Ostersunds s-a calificat cu 3-1 la general şi a produs şocul preliminariilor. Contraperformanţa i-a înnebunit pe fanii lui Galatasaray, iar unul dintre aceştia chiar şi-a rupt abonamentul la meciurile echipei preferate, momentul fiind imortalizat. Victoria celor de la Ostersunds este surprinzătoare chiar şi pentru suedezi. Ostersunds a ajuns în Europa League după ce a reuşit să câştige Cupa Suediei, însă anul trecut a terminat pe locul 8, din 16 echipe. Nici în acest sezon nu sunt prea departe. După 15 etape, Ostersunds ocupă locul 6. Campionatul Suediei se joacă în sistemul primăvară-toamnă.

Lotul suedezilor este cotat la aproximativ 8 milioane de euro, cam cât cel al lui ACS Poli Timişoara. Printre vedetele echipei se numără Saman Ghoddos, Brwa Nouri sau Tom Pettersson. În schimb, lotul lui Galatasaray este cotat la 85 de milioane de euro.