Într-un nou amical care a avut rol de a pregăti noul sezon, dar mai ales turul al doilea din Cupa României, CS Diosig s-a duelat cu Unirea Valea lui Mihai.

La capătul unui meci în care au ieşit din nou în evidenţă orgoliile locale, trupa lui Zoly Vig s-a impus în final cu 2-1 după ce la pauză scorul era 0-0. Poate că alta ar fi fost soarta partidei dacă de la gazde nu ar fi lipsit Alexandru Gego, cel mai important jucător. Prima repriză a fost echilibrată, de altfel scorul evidenţiind acest fapt. Totuşi Diosigul a avut iniţiativa în ciuda intrărilor mai tari ale gazdelor care au avut rolul să intimideze. În partea a doua, antrenorul Vig Zoltan a schimbat echipa introducând o formaţie de juniori care până la final a reuşit să tranşeze jocul. Per ansamblu a fost o victorie meritată a Campioanei Bihorului, cele 2-3 ocazii ale gazdelor venind în urma unor şuturi de la distanţă şi nu la capătul unor faze lucrate. Următorul joc de verificare pentru CS Diosig va avea loc astăzi, de la ora 18.30, pe Stadionul „Iuliu Bodola” unde va întâlni nou-înfiinţata CAO.