LPS Oradea - CSŞ Bega Timişoara 1-3 (22-25, 25-20, 13-25, 23-25) Cu doar patru etape înaintea finalului de campionat, echipa de volei junioare II a Liceului cu Program Sportiv "Bihorul" avea doar şanse teoretice de a prinde locul trei în clasament, ultimul care califică la turneul semifinal. Principala condiţie era însă realizarea a patru victorii din tot atâtea meciuri care, coroborate cu rezultatele altor partide, ar fi putut duce formaţia orădeană în turul următor. Conştiente de acest fapt, orădencele au început foarte bine întâlnirea cu timişorencele, conducând în primul set cu 5-1 şi chiar dacă oaspetele au redus diferenţa, avantajul pe tabelă al gazdelor s-a păstrat până în finalul setului, când câteva nesincronizări între compartimente au înclinat balanţa în favoarea bănăţencelor. În setul al doilea, cravaşate de pe margine de antrenoarea Dana Pascu, lepesistele s-au impus fără probleme, inoculând spectatorilor prezenţi la sala de sport a LPS că victoria poate fi obţinută. Iluzii deşarte însă, pentru că următoarele două seturi au revenit timişorencelor, care şi-au adjudecat meciul, rămânând astfel în cursa pentru locul trei, în dispută cu o altă echipă bănăţeană, CSŞ Caransebeş. Dacă setul trei n-a creat nici o problemă oaspetelor, setul patru a fost pe muchie de cuţit. Ambiţionate de diferenţa mare înregistrată în primul set, orădencele au început în forţă setul patru, conducând în permanenţă, ultima dată cu scorul de 21-18. A urmat iarăşi o inexplicabilă cădere în joc, cu aceleaşi obsedante nesincronizări între jucătoare, speculată prompt de formaţia de pe Bega, care s-a văzut câştigătoare a setului şi, implicit, a meciului, cu toate că, la un moment dat, toată lumea vedea jocul în prelungiri. N-a fost să fie, s-au risipit ultimele speranţe de calificare, va urma din toamnă o nouă tentativă, care sperăm să fie încununată de succes, pentru că această generaţie de jucătoare are valoare şi ar merita să participe la un turneu final. Pentru această partidă decisivă, profesoara Dana Pascu a apelat la jucătoarele cu experienţă, adică Sorina Buz, Ioana Sanislav, Diana Banya, Diana Tanc, Maria Tonca, Peter Erika, Teodora Ţapoş, lăsând pe bancă pe Georgiana Prodan şi junioarele mici: Racz Cristina, Majoros Csilla, Diana Bercea, Carmen Cuc. Mai sunt de disputat trei jocuri, doar de palmares, sezonul fiind practic încheiat pentru orădence, o dată cu ratarea calificării la turneul semifinal.