Au marcat: Şt. Grigorie 20 / M. Matei 76

Cartonaşe galbene: Răchişan 71 / Fl. Drăgan 84

FC Braşov: Fl. Iacob - Băjan, Poverlovici (cpt.), D. Ciobanu, Ct. Stan - Vl. Munteanu, P. Iacob, Tripşa (54 Răchişan), I. Popa - Grigorie, Sburlea (61 Enceanu).

Antrenor: Cornel Ţălnar

Luceafărul Oradea: Began - Fl. Drăgan, Bactăr, Sg. Arnăutu, Balea - Cuc (60 Ţegle), Bedea - Balla, Chiş-Toie (90+3 Cordoş), Codoban (cpt.) - M. Matei (85 D. Costea).

Antrenor: Alexandru Kiss

Arbitri: Mircea Ardelean (Arad) - Marian Fridl (Comăneşti), Cristian Voicu (Focşani)

Observatori FRF: Marian Deaconu, Silviu Crângaşu (ambii din Ploieşti).

Un simplu meci de vacanţă, aşa poate fi caractrizat ultimul joc oficial pe care „luceferii” l-au disputat în sezonul competiţional 2016-2017. Deşi cu un lot decimat, orădenii au izbuit să scoată o remiză, 1-1 (1-0), în faţa unei echipe despre care Florentin Petre (antrenor secund FC Braşov), spunea la final că urmează să se desfiinţeze. Jocul a contat pentru etapa a 37-a, penultima din Liga a II-a. Luceafărul va sta în ultima rundă.

A fost un nou rezultat pozitiv, al patrulea consecutiv, venit după un meci cu două reprize distincte. În prima parte gazdele s-au aflat la timonă, reuşind să şi înscrie în minutul 20 prin fostul rapidist Ştefan Grigorie, în timp ce mitanul secund a aparţinut oaspeţilor care pe lângă golul marcat de Marius Matei au mai trimis de două ori balonul în bară. Problemele de lot l-au obligat pe tehnicianul bihorenilor să improvizeze, astfel, atacantul Sergiu Arnăutu fiind pus pe post de fundaş central, iar Adi Balea, jucătorul din banda dreaptă, fiind trecut pe partea opusă. Gazdele au deschis scorul la primul şut pe poartă atunci când Ştefan Grigorie a finalizat din 8 metri, central, o pasă venită de la Munteanu.

Gol şi două bare după pauză

După pauză, orădenii au avut o cu totul altă exprimare. Cele două baloane trimise în bară anunţau golul egalizator marcat în minutul 78. Primul care a fost aproape să înscrie a fost Paul Chiş-Toie. După o preluare în centrul careului şi după ce şi-a întors un adversar, tânărul jucător a şutat din 8 metri în bara din stânga lui Florin Iacob, care apoi a reţinut. Cel de-al doilea care a trecut pe lângă gol a fost Bedea, în minutul 74, al cărui şut violent de la 25 de metri, central, a lovit transversala şi a ieşit în afara terenului de joc. După doar două minute a venit şi egalarea meritată. A fost opera a doi jucători care în trecut au evoluat pentru FC Braşov. Claudiu Codoban, excelent în ultimele partide, i-a pasat decisiv lui Marius Matei care, din alergare, a trmis puternic,cu latul, fără spereanţe pentru portarul gazdelor. După acest moment, jocul a scăzut în intensitate, astfel că până la final nu s-a mai întâmplat nimic notabil. Aşadar, final de sezon pentru Luceafărul care, în primul an de la promovarea în Liga a II-a, are şanse mari să încheie competiţia pe locul al 10-lea.

Alte rezultate din penultima rundă: Dacia Unirea Brăila - Juventus Bucureşti 0-3, Foresta Suceava - Olimpia Satu Mare 0-4, CS Baloteşti - ASU Poli Timişoara 3-2, Metalul Reşiţa - Sepsi Sfântu Gheorghe 0-1, CS Mioveni - CS Afumaţi 1-3, Chindia Târgovişte - Unirea Tărlungeni 3-0 (la masa verde) şi Dunărea Călăraşi - CSM Râmnicu Vâlcea 3-0 (la masa verde). UTA şi Academica Clinceni au stat.

CLASAMENT

1.Juventus Bucureşti        33      26      3        4        74-18           81

2. Sf. Gheorghe     33      21      7        5        61-28           70

3. UTA        33      20      5        8        62-30           65

4. CS Mioveni       33      17      7        9        50-29           58

5. Chindia    33      18      3        12      55-35           57

6. FC Braşov         33      15      11      7        48-33           56

7. CS Afumaţi       33      16      5        12      54-35           53

8. Dunărea Călăraşi          33      15      8        10      49-40           53

15. Clinceni  33      11      5        17      46-68           38

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

16. Metalul Reşiţa  33      6        3        24      35-74           21

17. CSM Vâlcea*            33      4        6        23      16-67           18

18. Unirea Tărlungeni*     33      2        5        26      15-78           1

*Echipe retrase din campionat după încheierea turului, care au pierdut restul partidelor cu 0-3.

**Juventus Bucureşti şi Sepsi Sfântu Gheorghe au promovat în Liga I, iar UTA va susţine baraj de promovare cu locul 12 din prima ligă.