Echipele bihorene s-au comportat în nota obişnuită în etapa a 13-a din Liga a III-a. Luceafărul a tranşat (2-0) duelul cu contracandidata la promovare FC Hunedoara, iar CF Bihorul Beiuş a continuat seria eşecurilor şi în meciul de acasă cu Autocatania Caransebeş (0-1).

Luceafărul Oradea - FC Hunedoara 2-0

Marcatori: Ember 78 (11 m), Dumiter 88

Luceafărul: Goia - Letan, Magda, Cura, Tăut -  G. Bogdan (55 Buştea), Codoban (65 Ardelean), Ov. Ghilea, Ember - Paina (78 Micaş), Popescu (78 Dumiter). Antrenor principal: Dacian Nastai.

FC Hunedoara: C. Moldovan - Oltean, Hodor, Geacă, Costea - Ilaş, Stanciu (64 Păun), Păcurar, R. Cristian (60 L. Todea) - S. Ban, Şandor (46 Zelencz, 73 Pascal). Antrenor principal: Ioan Petcu.

Arbitri: Dan Monea (Aiud) - la centru; Marius Bălan (Dej), Radu Herţia (Câmpia Turzii). Observatori: Szilagy Ştefan (Satu Mare), Dorel Cura (Arad).

Aşteptat cu interes deosebit, derbyul seriei a 5-a a fost la discreţia echipei orădene care a administrat primul eşec stagional urmăritoarei sale. Determinaţi, bine organizaţi şi cu o defensivă sigură, orădenii au reuşit ieri cel mai bun joc al sezonului în faţa unui adversar, care la Borş nu şi-a justificat statutul de pretendentă la primul loc. Hunedorenii au contestat lovitura de la 11 metri din care gazdele au deschis scorul, dar sugestiv pentru exprimarea lor este faptul că au expediat doar un şut, de la distanţă, pe spaţiul porţii lui Goia. Practic, oaspeţii au venit să practice un joc la ciupeală şi s-ar fi declarat foarte mulţumiţi cu o remiză.

Doar lipsa de luciditate şi inspiraţie la finalizare au făcut ca orădenii să nu se desprindă până la pauză. Paina (24), Popescu (28), Ember (43) şi Cura (45) au ratat ocazii bune de a marca, oaspeţii ripostând printr-un şut expediat de Sorin Ban de la 25 de metri, la care Goia a prins mingea după ce iniţial o scăpase. Debutul reprizei secunde a fost caracterizat de un oarecare echilibru, după care Luceafărul a făcut iar legea în teren. Ember (63) a reluat din 12 metri peste poartă, iar Magda (67) a trimis cu capul din 8 metri, iar Oltean a respins de pe linia porţii. Inevitabilul s-a produs după ce Moldovan (72) a comis o imprudenţă în suprafaţa de pedeapsă, boxând mingea la 12 metri de poartă, dar în acelaşi timp şi trântindu-l pe Paina la pământ. În urma atacului violent, Paina a fost transportat la spital, primul diagnostic fiind contuzie forte şi posibil fisură costală.

După ce arbitrul a acordat lovitură de la 11 metri, spiritele s-au inflamat, iar în învălmăşeala creată, Moldovan l-a lovit pe secundul Vig Zoli, venit să aplaneze conflictul, şi a văzut direct cartonaşul roşu. După câteva minute de îmbrânceli şi parlamentări, Ember (78), cel mai bun de pe teren a transformat precis penaltyul (1-0). Nou intratul Dumiter (88) a spulberat orice dubiu în privinţa învingătoarei, majorând avantajul cu un şut la colţul scurt după o pasă primită de la Ember (2-0). Victoria putea fi şi mai clară, dacă Ardelean (90, 90+5), Ovidiu Ghilea (90+3) ar fi finalizat acţiunile de contraatac.

În concluzie, succes concludent al Luceafărului, care încheie turul pe primul loc şi poate pregăti în linişte bătăliile pentru promovare din partea a doua a campionatului.

CF Bihorul Beiuş - Autocatania Caransebeş      0-1

Marcator: Neagu 33

CF Bihorul: Odobasianu - Silaghi, Mihoc, Cobârzan, D. Toma - Fl. Popa (67 Şerb), Vanca (57 Toader), Drule (70 Borza), Morar - Trip, Agiurgioaie (56 Higyed). Antrenori: Remus Ganea şi Adrian David.

Autocatania: Vulpescu - Ştefănuţ (46 Dumitru), Moga, Românu, Costachi - Şt. Bălan, Filimon (61 Tică), Ţimbota, Bucure - Neagu (90+4 Vireag), Văcărescu (85 Lepa). Antrenor: Ioan Ibric.

Cartonaş roşu: Silaghi (CF Bihorul) 41, pentru cumul de cartonaşe galbene.

Prima repriză a aparţinut beiuşenilor, care au atacat tot timpul, dar fără rezultat pe tabela de marcaj. În chiar debutul meciului, Agiurgeoaie (4)a şutat în transversală, balonul a căzut în pământ şi, deşi gazdele au solicitat gol, considerând că balonul a depăşit linia porţii, "centralul" Braşoveanu a lăsat jocul să continue. Au urmat două ocazii ratate de Fl. Popa (6 şi 19), acesta negăsind spaţiul porţii. Primul şut pe spaţiul porţii trimis de oaspeţi a dus la deschiderea scorului, în minutul 33: Ţimbota i-a pasat în careu lui neagu, iar acesta nu l-a iertat pe Odobasianu (0-1). Beiuşenii au considerat că Neagu era în offside când a primit pasa, l-au înconjurat pe tuşierul de pe acea parte pentru a-i cere socoteală, jocul fiind oprit circa trei minute.

Repriza a doua a aparţinut oaspeţilor, care au deţinut în permanenţă iniţiativa. Cărăşenii îşi puteau majora avantajul, dar Odobasianu i-a blocat excelent pe Ţimbota (74), respectiv Bucure (79).

Aşadar, beiuşenii au suferit o nouă înfrângere pe teren propriu şi au ajuns să tremure serios pentru a rămâne în eşalonul trei, chiar dacă retrogradează numai o echipă.

Rezultatele şi marcatorii celorlalte jocuri ale etapei:

Gloria Arad - FC Timişoara II      3-2 (2-1)

Marcatori: Bumbac 11, Eşanu 23, Dubeştean 78 - 11 m / Al. Boştină 36, Ir. Găman 86

Millenium Giarmata - Naţional Sebiş  2-1 (1-1)

Marcatori: D. Roman 10, V. Miculescu 70 / Ad. Lengyel 20

Unirea Sânnicolau Mare - Nova Mama Mia Becicherecu Mic       1-0 (1-0)

Marcator: Bozian 36

Şcolar Reşiţa - Termo Tr. Severin      2-1 (1-1)

Marcatori: Breşneni 44 - 11 m, Turculeţ 48 / V. Ciobanu 8

Astăzi, de la ora 14.00, are loc partida ACS Recaş - CFR Simeria.

CLASAMENT

1. Luceafărul Oradea         13     10     2       1       29-10         32 (+11)

.........................................................................................................................

2. FC Hunedoara          11     7       3       1       20-7  24 (+6)

3. Autocatania Caransebeş   11     5       4       2       12-6  19 (+4)

4. Unirea Sânnicolau    11     5      3       3       14-9  18 (+3)

5. ACS Recaş     10     5       2       3       17-12         17 (+2)

6. Naţional Sebiş          11     5       1       5       11-12         16 (+1)

7. Termo Tr. Severin    11     4       3       4       15-15         15 (0)

8. Gloria Arad      12     4       2       6       18-19         14 (-7)

9. CFR Simeria   10     3       4       3       18-12         13 (-2)

10. Şcolar Reşiţa         12     3       4       5       8-17  13 (-8)

11. Millenium Giarmata          11     2       5       4       15-21         11 (-4)

12. FC Timişoara II      11     2       4       5       14-18         10 (-5)

13. CF Bihorul Beiuş 11     2       1       8       11-30         7 (-11)

14. Becicherecu Mic    11     1       2       8       7-21  5 (-10)

Etapa vitoare (vineri, 26 noiembrie, ora 14.00): Naţional Sebiş - FC Timişoara II, Nova Mama Mia Becicherecu Mic - Millenium Giarmata, Autocatania Caransebeş - Unirea Sânnicolau Mare, CFR Simeria - CF Bihorul Beiuş, Termo Tr. Severin - ACS Recaş, FC Hunedoara - Şcolar Reşiţa. Luceafărul Oradea şi Gloria Arad vor sta.