Peste două tone de pepene verde și galben, plus 200 de știuleți de porumb pentru fiert, vândute în locuri neautorizate, au fost confiscate de Poliția Locală Oradea.

Peste două tone de pepene verde și galben, plus 200 de știuleți de porumb pentru fiert, vândute în locuri neautorizate, au fost confiscate de Poliția Locală Oradea.
Preparing Stars este un festival internațional, organizat de Școala de Canto „P.S. Academy” din Baia Mare. Acesta este destinat tuturor copiilor și tinerilor cu vârste cuprinse între 5 și 18 ani, din grădinițe, școli, palate sau cluburi ale copiilor de specialitate din țară, dar și din străinătate.
Zilele trecute, viceprimarul Dragoș Balog ne-a oferit informații despre amenajarea unor noi spații de joacă și relaxare în mai multe cartiere din Beiuș.
O zi toridă din vacanța de vară. Biblioteca Universității din Oradea e aproape pustie. Undeva, într-un colț destul de îndepărtat, un tânăr stă aplecat asupra unui caiet studențesc. „Și acum e singur pe sală”, spune bibliotecara, despre băiatul ascuns parcă printre miile de volume adunate în sala de lectură.
Curtea interioară a Cetății Oradea va găzdui mâine, 12 august, de la ora 21.00, concertul extraordinar „The Armed Man - A Mass for Peace”, de Karl Jenkins, susținut de Orchestra și Corul Filarmonicii de Stat din Oradea.
Cu ocazia aniversării celor 70 de ani de la nașterea și 50 de ani de activitate neîntreruptă a cunoscutului artist fotograf Ștefan Tóth István, marţi, 10 august, în Galeria „Euro Foto Art” din Cetatea Oradea, a avut loc vernisajul expoziției „Momente surprinse”.
Lucrările de reabilitare a Pieţei Magnoliei au început, utilajele firmei Gavella reuşind, până acum, să spargă aproape tot pavajul şi mobilierul existent. Termenul de execuţie este de 18 luni, valoarea contractului de lucrări fiind de 10,89 milioane lei fără TVA.
Parcul operatorului de transport local s-a îmbogăţit cu cel de-al optsprezecelea tramvai Imperio. După ce va fi supus unor probe de anduranță pe traseu, va deservi călătorii alături de celelalte garnituri.
Larisa-Mădălina Munteanu, originară din Oradea şi absolventă a Facultăţii de Drept din cadrul Universităţii Babeş-Bolyai, Cluj-Napoca, a avut oportunitatea de a promova excelenţa prin prisma mediului academic al Chinei, în cadrul competiţiei globale Youth Innovation Competition on Global Governance 2021.
La Cluj-Napoca, a avut loc, în zilele de 4-5 august, Congresul extraordinar al Asociației Foștilor Deținuți Politic din România, care s-a desfășurat sub auspicii nefaste, întrucât președintele asociaţiei, dl Octav Bjoza în vârstă de 83 de ani, a suferit un atac vascular celebral cu doar două zile înainte de începerea lucrărilor congresului.