Dintre proiectele propuse de orădeni, 37 au fost selectate pentru a primi bani de la bugetul local, de la debutul programului de bugetare participativă și până în prezent, în cele trei sesiuni, respectiv 2017, 2018 și 2022.

Dintre proiectele propuse de orădeni, 37 au fost selectate pentru a primi bani de la bugetul local, de la debutul programului de bugetare participativă și până în prezent, în cele trei sesiuni, respectiv 2017, 2018 și 2022.
Muzeul Țării Crișurilor Oradea - Complex Muzeal organizează cea de a XXX-a ediție a Târgului Meșterilor Populari din România, care va avea loc în curtea Muzeului, Str. Armatei Române, nr. 1/A.
Contractul de finanțare pentru Centura Aleșd a fost semnat joi, 13 iulie, la sediul Ministerului Transporturilor și Infrastructurii. Centura, cu o lungime de 5,8 kilometri, va asigura o nouă rută rapidă de transport, scurtându-se semnificativ timpul de parcurs pe DN1, în dreptul localității Aleșd.
Un bărbat a decedat, vineri, după ce a fost prins sub un lift pe care încerca să îl repare, în Mina Băița. Deși a fost scos la suprafață de mineri până la sosirea echipajelor de urgență, nu a mai putut fi salvat de medici.
Un bărbat dat dispărut de către familia sa a fost găsit decedat, într-un canal colector din Girişu de Criş
Aflate în stare avansată de degradare, bisericile de lemn din Bihor primesc o nouă șansă la viață datorită Ambulanței pentru monumente. Luna trecută a fost renovat acoperișul lăcașului din satul Fâșca iar din august se dorește refacerea acoperișului Bisericii din Luncșoara.
Începând din această sâmbătă, 15 iulie, în Piața Unirii din Municipiul Oradea va avea loc „Târgul Produselor Bihorene”. Piața volantă își propune să aducă împreună micii producători locali din Bihor.
CFR Călători a anunţat ieri întârzieri în circulația trenurilor, pe mai multe rute, din cauza unor probleme la alimentarea cu energie.
O vorbă din bătrâni spune că aceia care știu să se bucure știu și să muncească. Așa pare că stau lucrurile în ceea ce-i privește pe absolvenții Facultății de Medicină și Farmacie a Universității din Oradea. Miercuri, 12 iulie, ei și-au luat adio de la anii de studenție printr-un adevărat show, desfășurat la Oradea Arena.
Universitatea din Oradea găzduiește a 41-a Adunare Generală a Consiliului Național al Elevilor (CNE). Ceremonia de deschidere s-a desfășurat în seara zilei de miercuri, 12 iulie, în Aula Magna a Universității din Oradea.