Tragedia produsă săptămâna trecută, la Salonta, în urma căreia o fetiţă în vârstă de un an şi patru luni şi bunica ei şi-au pierdut viaţa zdrobite de un autocamion încărcat cu pietriş, a scos în stradă mai mulţi localnici. Oamenii solicită măsuri pentru prevenirea accidentelor rutiere, cerând autorităţilor, printre altele, să monteze limitatoare de viteze şi semnalizarea corespunzătoare a zonelor cu risc.

 

Mai mulţi localnici din Salonta s-au strâns, vineri, în faţa primăriei, după ce joi, o fetiţă şi bunica ei au fost ucise într-un accident. Participanţii au cerut să se ia măsuri de siguranță pentru prevenirea unor asemenea tragedii. Oamenii s-a mutat apoi în primărie, unde au avut un dialog cu primarul Salontei. “În faţa primăriei va avea loc o adunare comemorativă, vom ţine cinci minute de reculegere în amintirea victimelor accidentului. Vom mai discuta 10 minute despre starea centurii ocolitoare şi despre siguranţa circulaţiei în oraşul nostru. Vă rugăm să fiţi alături de noi în număr cât de mare şi în ţinută neagră şi sobră. Nu se va scanda, nu se va huidui şi nu se vor striga lozinci. Noi vom fi calmi şi plini de respect faţă de gravitatea evenimentului”, este mesajul postat joi, pe un site de socializare, de către Claudiu Cotrău, organizatorul acţiunii. „Am încercat să luăm atitudine şi să încercăm să găsim soluţii, să facem ceva. Se întâmplă foarte des accidente în oraş. Ne-am întâlnit cu primarul şi cu câţiva consilieri şi am stabilit ca, peste două săptămâni, să ne întâlnim din nou. Până atunci vom identifica toate zonele cu risc din oraş şi vom propune soluţii”, a declarat Claudiu Cotrău. Acesta spune că drumurile din Salonta nu sunt semnalizate corespunzător şi nici nu există limitatoare de viteză. “În urmă cu două săptămâni, un copil a fost lovit pe trecerea de pietoni. Sunt două curbe periculoase în oraş, niciuna nu este semnalizată cum trebuie. În curba în care a avut loc accidentul de joi este un singur indicator, foarte vechi. Vineri, chiar după acţiunea noastră, în cealaltă curbă a avut loc un alt accident, tot cu un tir care s-a răsturnat. Din fericire nu a venit nimic de pe contrasens. Oraşul ca atare nu este semnalizat din punct de vedere rutier, nu sunt limitatoare. Localnicii ştiu zonele periculoase, dar ceilalţi şoferi nu. În accidentul de joi a fost implicat un şofer din Timişoara care nu cunoştea drumul. Trebuie să facem ceva pentru ca astfel de tragedii să nu se mai întâmple”, a mai precizat Claudiu Cotrău. Salontanul a declarat că autorităţile au fost deschise la dialog, primarul susţinând că va lua legătura cu administratorii drumurilor din judeţ, în vederea identificării unor soluţii. „Sperăm ca proiectul nostru de securizare a zonelor cu risc mare de accident să se finalizeze curând şi să nu mai avem în oraşul nostru astfel de accidente grave. Peste două săptămâni vă aşteptăm în număr mult mai mare să participaţi la discuţii. Eu personal, vă rog să coborâţi de pe facebook în stradă şi să deveniţi cetăţeni activi şi implicaţi în viaţa oraşului”, este apelul lui Claudiu Cotrău către localnici.