În cursă pentru două mari premii - Orădence super talentate
Trei orădence au şansa să câştige marele premiu la două dintre cele mai cunoscute show-uri de talente din ţară: "Vocea României" şi "X Factor". Dacă la prima emisiune, difuzată de Pro TV, ne reprezintă Denisa Moşincat, la cea de-a doua, transmisă de Antena 1, avem două frumoase reprezentante, Florena Țicu Șandru şi Ana Maria Mihăieș.
Denisa Moşincat a plâns de fericire
În vârstă de 22 de ani, Denisa Moşincat este membră a corului Fiat Lux, alături de care a reuşit să ajungă în finala concursului "Românii au talent" difuzată tot de Pro TV. Duminică, 1 decembrie, "Vocea României" porneşte din nou la drum cu a treia etapă a concursului, galele live. În ultimul show al confruntărilor, Horia Brenciu şi Loredana s-au certat pentru că au metode diferite de instruire, dar şi din pricina discrepanţelor profesionale dintre cei doi. Ana-Maria Bucșă şi Denisa Moşincat au interpretat hitul "La La La" (Naughty Boy şi Sam Smith), moment ce a declanşat conflictul dintre antrenorul fetelor şi Loredana care a considerat că artistul ar fi trebuit să le înveţe câteva tehnici muzicale, pentru a interpreta piesa mai bine. "N-are nicio importanţă cine a cântat melodia înainte. Poate să fie din secolul al III-lea, î.Hr., poate să o fi cântat un transsexual sau un hipster", a spus Brenciu, supărat şi de comentariile lui Moga. După care a aruncat cu apă în platou, ca să "alunge dracii", şi a mâncat ciocolată de la Bartoş care a fost atent că "i-a scăzut glicemia". Brenciu şi-a justificat cunoştinţele muzicale prin faptul că în familia sa au fost mulţi muzicieni. "Eu n-am avut muzicieni în familie, dar la 14 ani am câştigat tot ce se putea câştiga", i-a răspuns Loredana zâmbind. "Horia vrea să se complice şi se bate cu pumnii în piept că ştie cel mai bine, dar el mai întâi a fost prezentator şi după aia cântăreţ", l-a caracterizat diva pe expertul în bel canto. Acesta, în schimb, a preferat să ignore "blondeţea şi decolteul Loredanei". După lungile şi obositoarele dispute, mentorul a ales-o pe Denisa. Vizibil emoţionată după aflarea verdictului, Denisa a spus: "Nu ştiu de ce plâng, cred că sunt lacrimi de fericire". Aşadar, orădeanca noastră a ajuns în liv-urile de la "Vocea României", primul show urmând să fie difuzat pe Pro TV, duminică, 1 decembrie, de la 20.30.
Florena şi Ana Maria, în viitoarea Gală Live
Cele două orădence de la X Factor, care merg mai departe spre Marea Finală, cu şansa de a câştiga marele premiu de 120.000 de euro, sunt Florena Țicu Șandro şi Ana Maria Mihăieș. După eliminarea lui Dumitru Botnaru din categoria de vârstă 20+, Gala X Factor a continuat duminică seara cu echipa juniorilor antrenați de Dan Bittman: Ana Maria Mihăieș, Ruxandra Maria Tomulesei, Bogdan Bratiș, Mădălina Lefter și Florena Ţicu Șandro. Prima participantă ascultată a fost Ana Maria Mihăieș, care a interpretat melodia "Memories" de la Nicole Cherry. "E mai bine ca Nicole Chery, felicitări! E grea piesa ca și tehnică, are multe ornamente și ți-au ieșit foarte bine", i-a spus Delia. Ana Maria are 14 ani și a venit la X Factor cu mult curaj şi încredere în talentul ei. Despre ea, Dan Bittman a spus că se simte pe scenă ca peştele în apă. Cealaltă orădeancă, adolescenta de aproape 15 ani din Băile Felix, Florena Ţicu Şandro abia ce și-a luat buletinul și vizează titlul X Factor. Ea cântă de la vârsta de cinci ani și a ajuns în gale fără probleme. Are un timbru vocal special, dar ușoara răgușeală moștenită ereditar nu i-a ridicat nicio problemă în interpretare. A cântat piesa "Girl on Fire" de la Alicia Keys, având ușoare emoții. Eleva lui Bittman a fost aplaudată, fără rezerve, de Cheloo, mai întâi. Juratul nu a avut nimic să-i reproșeze, în timp ce Delia a sfătuit-o să renunțe la timiditate, să fie "un pic mai incisivă". Mentorul său a zdrobit orice fel de critici cu verdictul final: "Peste patru ani o să rupă scenele din România. Văd în ea viitorul!". Florena a fost prima salvată de public în Galele X Factor, iar la duel au intrat ultimii clasați în preferințele celor de acasă: orădeanca Ana Maria Mihăieș și Ruxandra Tomulesei. În final, Dan Bittman a ales-o pe Ana Maria, iar Ruxandra a părăsit Galele X Factor. Viitoarea Gală Live va avea loc vineri, 29 noiembrie, de la ora 20.00, când Antena 1 împlineşte 20 de ani.
Comentarii
Nu există nici un comentariu.