Preşedintele CJ Bihor susţine că buna colaborare între politicienii bihoreni la nivel naţional au adus, în judeţ, sume mari de bani în acest an. "Trebuie să recunosc că este cel mai bun an al Consiliului Judeţean Bihor. Am ajuns de la locul trei din coadă pe locul I. Aşa de mulţi bani am primit încât nu a trebuit să luăm împrumutul. Am stârnit invidia tuturor", s-a lăudat Kiss. Acesta susţine că nu ar fi putut folosi banii din împrumut, chiar dacă ar mai fi destule proiecte de demarat sau de continuat. De altfel, el a recunoscut că nici măcar banii primiţi de la Bucureşti nu au putut fi cheltuiţi în totalitate. "Nu ne încântă prea mult că suntem printre fruntaşi anul acesta pentru că, din păcate, a trebuit să trimitem bani înapoi. Unele primării nici nu au putut cheltui banii. N-aş fi crezut niciodată că problema mea va fi că nu pot cheltui toţi banii", a afirmat Kiss. El a justificat nefolosirea banilor din împrumut prin faptul că începerea unei noi lucrări nu ar fi putut fi posibilă pentru că nu s-ar fi găsit constructori. Printre proiectele cu care se laudă conducerea CJ Bihor în acest an sunt drumurile judeţene Bratca-Damiş-Roşia-Beiuş şi Marghita-Otomani, la care lucrările sunt în curs de execuţie, noul sediu al Bibliotecii Judeţene, o parte din clădirea Muzeului Ţării Crişurilor, Teatrul de Stat Oradea, Teatrul de Stat pentru Copii şi Tineret "Arcadia", dar şi cofinanţări la unele proiecte ale primăriilor din judeţ.

În ceea ce priveşte clubul de fotbal FC Bihor, Kiss susţine că deocamdată nu s-a luat o hotărâre. "Nu sunt atât de bucuros că finanţăm echipa. Întrebarea care se pune este: trebuie să susţinem din bani publici o echipă de fotbal sau nu? Nu avem obligaţia de a susţine clubul, dar nici nu am găsit pe nimeni să-l ia. Eu zic că soluţia ar fi să se vândă şi să nu ne mai ocupăm de asta pentru că nu ştim să-l administrăm bine", a încheiat preşedintele CJ Bihor.