Marcatori: Goț, 24, Hulber 72, Briciu 80 / Copăcian 49

Cartonaș roșu: R. Moțiu 71, cumul de cartonașe galbene

Cartonașe galbene: A, Micula, Covășdan, Lupașcu, Briciu / R, Moțiu (2), Ușvat

Biharea: Molnar - Bulcău, Hulber, Lazea, Lazăr, Covășdan (62 Boc), A. Micula, Goț (73 Belea), Briciu, Lupașcu (90 Bilan), Blaga (82 P. Rădac).

Antrenor: Dorin Boca.

Unirea: Pup - Horaniț, Tirla, Malița, Dumea, Ușvat, Moce, V. Burescu, Oraș, Hahău (30 R. Moțiu), Copăcian. Delegat: Ioan Gherle.

Arbitri: Ionuț Cheregi - la centru, Cristian Gozman și Adrian Ciuciu -asistenți. Observator AJF: Octavian Birta.

„Ceasul elvețian”, cum este numit liderul Seriei a II-a, din Liga a V-a, Biharea Vașcău, a luat „viteză”, însă una benefică, după victoria în fața ocupantei locului doi, Unirea Roșia, distanțându-se la opt puncte și fiind tot mai aproape de obiectivul propus, promovarea.

Catalogat ca derby al campionatului, meciul dintre ocupantele primelor două locuri din clasament a întrunit sufragiile celor aproximativ 200 de spectatori, după unii chiar mai mulți, care au părăsit la final arena de lângă „Apa Boiului” mulțumiți de spectacolul oferit de „actorii” de pe dreptunghiul verde. În prima repriză liderul a luat practic jocul pe cont propriu însă imprecizia atacanților a făcut ca diferența să fie una doar la limită, în timp ce partenerul de întrecere nu a pus deloc în pericol poarta adversă. Lupașcu (2, 22), Briciu (7) au avut bune oportunități, pentru ca lovitura puternică de cap expediată de A. Blaga (13) să fie respinsă cu mare dificultate de portarul Pup. A urmat o presiune accentuată la poarta ospeților, soldată însă cu o sumedenie de cornere, iar la unul dintre acestea Lazea a recentrat în marginea careului mic de unde Goț (24) a înscris, (1-0), sub bară, cu o lovitură precisă de cap. Din acest moment toate „raidurile” vășcăuanilor au fost „direcționate” înspre alte destinații de către partenerul de întrecere, iar careul mare păzit cu multă strășnicie, metodă reușită până la finalul primei reprize. A fost suficientă insipirația lui Copăcian (49), care a trimis un „trasor” de la circa 25 de metri, pentru ca egalitatea să se restabilească, (1-1), iar partida să devină una foarte animată. Același Copăcian (55) nu a gestionat bine ocazia avută, pentru ca șutul lui Oraș (59) să fie respins în corner, după care „scenariul” din prima repriză s-a repetat. La niște divergențe între jucători, tehnicianul gazdelor, Dorin Boca s-a „amestecat” și el părăsind spațiul tehnic, după care s-a erijat în „omul dreptății” în relația cu jucătorii adverși, fiind trimis în minutul 60 în tribună. Dacă în acest campionat la Vașcău a „tronat” sportivitatea iată, în acest meci a fost dat frâu liber nervilor care, cu siguranță, nu fac cinste fotbalului. Cu toate că la finalul meciului acesta și-a cerut scuzele de rigoare, fapta rămâne una urâtă și pune o pată neagră pe parcursul foarte bun a vășcăuanilor în acest sezon competițional. Viteza lui A. Blaga (63), una care îl caracterizează, a fost decisivă în depășirea adversarului direct, însă puternica „torpilă” expediată a trecut puțin alături. Rămași cu un jucător mai puțin pe teren, după ce R. Moțiu (71) a primit al doilea cartonaș, oaspeții au fost promt „taxați” de „neamțul” Cristian Hulber (72) care a „plutit” deasupra tuturor, iar cu o lovitură impecabilă de cap a înscris un gol de generic TV, (2-1).  Imediat Briciu (74) a expediat un șut puternic greu reținut de Pup, pentru ca același portar să se evidențeze în fața omniprezentului Blaga (77) respingând în extremis, de unde Bulcău a ratat marea șansă avută. Scorul final, (3-1) a fost fixat de Daniel Briciu (80) cu un șut din marginea careului mare, consifințind victoria meritată a vășcăuanilor care își continuă „marșul” spre Liga a IV-a. Un derby, așadar, onorat cum se cuvine de cele două combatante, însă „umbrit” de gestul deplasat a antrenorului Dorin Boca, unul pe care dorim să îl catalogăm ca unul izolat, dar mai ales pur întâmplător.