Epidemia de rujeolă cu victime alarmează oficialii din sănătate - Vaccinul devine obligatoriu
Purtătorul de cuvânt al Ministerului Sănătății, Valentin Popescu, a declarat că legea vaccinării se află pe circuitul de avizări iar în perioada următoare ea va fi pusă în dezbatere publică, însă nu a putut preciza dacă va fi introdusă obligativitatea vaccinării.
„Va exista obligația ca vaccinurile să fie tot timpul pe stoc”, a subliniat Popescu. Potrivit acestuia, toate procedurile în ceea ce privește declararea unei epidemii durează foarte mult și de aceea Ministerul Sănătății a informat abia miercuri despre cazurile de rujeolă.
„Se fac analize, în primul rând trebuie identificate acele cazuri, medicii le raportează, apoi se fac analize, se fac anchete epidemiologice și teste de laborator pentru a se vedea care este cauza reală a unei îmbolnăviri. Toate aceste proceduri durează și MS a vrut să fi sigur că are toate informațiile corecte atunci când anunță o astfel de situație foarte serioasă”, a explicat purtătorul de cuvânt. El a precizat că nu există probleme cu distribuția vaccinului ROR (rujeolă-oreion-rubeolă). „Există suficient vaccin pentru vaccinarea tuturor copiilor de un an și șapte ani. Sunt 380.000 de doze disponibile pentru a-i vaccina pe aceștia. Părinții trebuie să meargă la medicii de familie acolo unde se fac aceste vaccinări”, a spus Valentin Popescu.
Contractul pentru vaccinul hexavalent a fost semnat, urmând ca în perioada imediat următoare acesta să ajungă la Direcțiile de Sănătate Publică și la medicii de familie, a completat el.
Miercuri, Ministerul Sănătății preciza că în primele opt luni ale acestui an, în România s-au înregistrat 675 de cazuri confirmate de rujeolă, în 23 de județe, iar doi copii au murit. Un al treilea deces suspect de rujeolă a fost înregistrat zilele trecute, fiind confirmat joi de către Institutul Cantacuzino.
„Comparativ cu anul 2015, creșterea este mai mult decât alarmantă. În tot anul trecut au existat doar 7 cazuri confirmate de rujeolă și niciun deces. Ministerul Sănătății condamnă în cei mai duri termeni campaniile iresponsabile împotriva vaccinării copiilor. Rezultatele acestora se traduc, de exemplu, în înmulțirea cazurilor de rujeolă de zeci de ori într-un singur an”, se subliniază în comunicatul MS.
Părinții sunt reticenți față de acest vaccin după ce în mediul online dar și în mass-media au apărut poziții potrivit cărora la copiii vaccinați poate apărea autismul.
„Vaccinarea este o problemă pentru că nu mai vor părinții, însă bolile au rămas la fel de periculoase. Vaccinarea împotriva rujeolei are cea mai mică acoperire, de 35 la sută la vârsta de un an, după apariția în mass media sau din cauza culturii internetului, că vaccinul ROR dă autism. Aceasta este problema și oamenii refuză să își vaccineze copiii, neștiind că îi expun la complicații care pot duce chiar la deces. La vârsta de doi ani, procentul de vaccinare se îmbunătățește și ajunge la circa 50 la sută. Mai crește puțin în clasa întâi, când se face a treia tranșă de vaccinare. Și aici este o problemă, pentru că vaccinarea se face de către medicul de familie. Când era făcută de medicul din școală, procentul era mai mare”, a declarat doctorul Roxana Pipirigeanu pentru agenţia de presă Agerpres.
Comentarii
Nu există nici un comentariu.